Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick

acum 2 ani 1 lună #259 de Nick
De ce mi-a luat atâta timp ca să descopăr!

Pe 23 am avut un incident. Mi-am dat glezna " peste cap". Din cauza asta pe 24 până seara am stat solo.
Plecând șontâc - șontâc spre castel.
Acolo, ne-am despărțit. Io rămânând să vizitez în ritmul meu.

Am făcut dintr-un singur loc poză însoțitorilor. La despărțire.

Rămâne totuși interesant ceea ce a ieșit în poza ciudată.
Iar mâna ar fi a mea. Dacă te uiți la poziția degetului mare.
Nu știu cum am făcut-o.

J.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 ani 1 lună #260 de Nick
În ceea ce privește cealaltă poză, nu am găsit răspunsul.
În schimb am găsit o poză asemănătoare

Și că ar putea fi energia persoanei în cauză ( vezi ce este descris mai în urmă cu câteva postări).
Nu pot spune nici da, nici nu. Nu sunt sigură.

acum 2 ani 1 lună - acum 2 ani 1 lună #261 de Nick
Între timp am mai dat de o poză.

În 26,la biserica Sfântului Bartolomeu, pe insula Tibru. Acolo sunt moaștele Sfântului.

Am studiat-o. Nu are cum să fie lumina de la geamuri. Razele soarelui nu au cum să pice în acea direcție.

Nu știu de ce se încarcă culcat pozele...

acum 2 ani 1 lună - acum 2 ani 1 lună #262 de gallardo
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
@Nick
"De ce mi-a luat atâta timp ca să descopăr !"

Sinele tău Superior te.a ajutat.

"Dubito ergo cogito. Cogito ergo sum. Sum ergo Deus est".
René Descartes, Discurs despre metodă - 1637

اتلانتس
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 2 ani 1 lună #263 de Nick
Ce înseamnă "1637"?!

de este scris cu bold.

acum 2 ani 1 lună - acum 2 ani 1 lună #264 de gallardo
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
Descartes credea că a descoperit adevărul fundamental când
in anul 1637 in tratatul Discours De la Méthode a făcut afirmaţia :
„Gândesc, deci exist”.

www.oportunitati-afaceri.ro/2014/07/3404/
De fapt, el formulase eroarea fundamentală: echivalarea gândirii cu Fiinţa şi a identităţii cu gândirea. Cel ce gândeşte compulsiv, adică aproape toată lumea, trăieşte într-o stare de separare aparentă, într-o lume nebunesc de complexă, cu conflicte şi probleme perpetue, o lume care reflectă fragmentarea din ce în ce mai mare a minţii.

Iluminarea este o stare de integritate, de a fi „unitar” şi, din acest motiv, împăcat. A fi unitar cu viaţa în aspectul său manifest, lumea, ca şi cu sinele nostru profund şi viaţa nemanifestă – a fi unitar cu Fiinţa.

Iluminarea nu este numai sfârşitul suferinţei şi al conflictelor perpetue din interiorul şi din afara noastră, ci şi sfârşitul sclaviei noastre faţă de gândirea neîntreruptă. Ce sentiment incredibil de eliberare! Identificarea cu mintea creează un ecran opac de concepte, etichete, imagini, cuvinte, judecăţi şi definiţii ce blochează orice relaţie autentică. Se interpune între conştiinţa de sine şi persoană, între noi şi restul oamenilor, între dvs. şi natură, între noi şi Dumnezeu.

Acest ecran de gânduri este cel care creează iluzia separării, impresia că existaţi complet separat de „celălalt”. Atunci uitaţi faptul esenţial că, în spatele nivelului aparenţei fizice şi al formelor diferite, suntem unitari cu tot ceea ce există. Prin „uitaţi” vreau să spun că nu mai puteţi simţi această unitate ca realitate de sine evidentă. Puteţi crede că acest lucru este adevărat, dar nu mai ştiţi că este adevărat. O credinţă poate fi liniştitoare. Totuşi numai prin experienţa proprie devine eliberatoare.

Gândirea a devenit o boală. Bolile apar atunci când lucrurile nu mai sunt în echilibru. De exemplu, nu este nimic anormal în multiplicarea şi diviziunea celulelor în corpul uman, dar, când acest proces continuă fără să ţină cont de organismul ca întreg, celulele proliferează şi apare o boală.

Mintea este un instrument minunat dacă este folosită corect. Totuşi, folosită incorect, devine foarte distructivă. Pentru a exprima mai precis acest lucru, nu contează în ce măsură vă folosiţi incorect mintea – pentru că, de obicei, nu o folosiţi deloc. Ea vă foloseşte pe dvs. Aceasta este boala. Credeţi că sunteţi mintea dvs. Este o iluzie. Instrumentul a pus stăpânire pe dvs.

اتلانتس
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Timp creare pagină: 0.131 secunde
Motorizat de Forum Kunena