Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick

acum 2 ani 4 luni - acum 2 ani 4 luni #241 de Nick

Nick a scris: :unsure:

Petru I Muşat, domn al Moldovei (1375 - 1391)
"În ordinea reprodusă în cronicile moldoveneşti şi în diploma lui Alexandru cel Bun din 7 ianuarie 1403 [1], Petru I Muşatinul a urmat în scaunul voievodal al Moldovei după Laţcu."

"24 Mai 2017 08:07 - 24 Mai 2017 08:40
Replied by Nick on topic Visele lui Nick
24.05

Femeia cu al treilea ochi

Eram într-o zonă sfântă, retrasă, muntoasă,undeva unde am mai fost în vis,îmi părea că sunt în Tibet.
Acolo întâlnesc o femeie,printre alte persoane.
Văd cum se transformă și îi apare al treilea ochi.
Are un sul de hârtie, lat de peste un metru și lung de vreo trei - patru metri.
Îl desfășoară în fața mea și se vede harta lumii.
Pune degetul pe hartă în zona Moldovei, a Carpaților de curbură. Și spune în engleză: "You belong to this place" ( Tu aparții acestui loc,sau ești din acest loc. ... Cam așa....) La care eu rămân impresionată de unde știe! Și arăt că nu sunt chiar de acolo ci de un pic mai jos,din Muntenia.

Oarecum dispare, apoi revine și-mi mai spune ceva, dacă am pe cineva în familie cu numele de Petre... Ceva de genul...."

Visez?! E fix 11:33

PS

Și mai de curând

"24 Mar 2020 12:32 - 24 Mar 2020 12:39
Replied by Nick on topic Visele lui Nick -III- 2020

Ordinea lor pe cer. :( :S

Mey, io nu cunosc bine nici măcar stelele fixe conjuncte cu diverse, de pe harta mea, dapăi să mai cunosc ordinea constelațiilor.

Ar fi culmea ca Ștefan cel Mare să-l reprezinte pe marele Orion."
.....
24 mai, 24 martie... Azi e 13.

Da. PS după alte postări. Da' am verificat să văd dacă ceea ce mi s-a părut așa e.
În printscreen-ul de azi aveam deschise 24 de pagini.
E...alte ori am ajuns chiar pe la 60 și! Poate.

Așaaaa...
Revenim.

Din cauză de 24.
M-am dus la Vise III.
Poză!

La Vise III sunt la pagina 24,iar visul în cauză la pagina 13.

De fapt nu-mi dădea pace numărul 24.
Pe când scriam despre, îmi ziceam că-i dublul lui 12.
Da', nu-mi ieșea legătura cu 13.

Am găsit-o la vis.

Iar 24

The number 24 is associated with the priesthood. Since it is composed of a multiple of 12, it takes on some of 12's meaning (which is God's power and authority, as well as perfect foundation) except in a higher form. Twenty-four, therefore, is also connected with the worship of God, especially at the temple.

www.biblestudy.org/bibleref/meaning-of-numbers-in-bible/24.html

Or mai fi și alte semnificații. Asta mi-a ieșit în cale. Și uite că are legătură cu dublul lui 12 pe care îl gândeam.

PS -ul lui gallardo de atunci

"PS
Înainte să intru pe site mă gândeam de unde vii ?"

Mey, pey uite ce-mi zise atunci în vis, doamna cu al treilea ochi ( hm... parcă așa era visul) " tu aparții acestui loc "

Probabil că mă trag de prin Moldova lui Ștefan cel Mare. Poate pe atunci am avut o penultimă încarnare.

PS2

gallardo, tu observi că nu prea mai visez " en gros ", ci, într-un fel găsesc răspunsuri?! :oops:

J.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 ani 4 luni #242 de Nick
Ei! Ei!
Carpații(sub) de Curbură!

De unde până unde.

Borzești!

Pe lângă!

*** Trotuș

Și cine s-a născut la Borzești?!
Neam de Mușatești?
Să trăiești!

acum 2 ani 4 luni - acum 2 ani 4 luni #243 de Nick
"1475 [Lupta de la Podul Înalt – Vaslui]. Marți, în 17 [sic] ianuarie, Ștefan, voievodul Moldovei, înfrânse într-un mare măcel oastea de 120.000 de oameni a lui Mahomed, căruia îi dăduseră și muntenii ajutor, după ce le supusese țara. A dat Ștefan această lupta lângă mocirla Racovăț și râul Bârlad, cu oastea sa și cu 5.000 de secui, a căror țară, rupând-o din regatul Ungariei, și-o supusese sieși. Dar învingerea a costat și pe ai săi; căci toate șirurile dinainte, în care se aflau și secui, fură zdrobite de turci și amenința o mare primejdie, până când Ștefan se aruncă el însuși în mijlocul turcilor, nebuni de bucuria învingerii și, cu puterea minunată a lui Dumnezeu, nimici cetele turcești, având abia vreo 40.000 de luptători, din care cea mai mare parte erau țărani.

Nu s-a îngâmfat Ștefan în urma acestei biruințe, ci a postit 40 de zile cu apă și cu pâine. Și a dat poruncă în țara întreagă să nu cuteze cineva să-i atribuie lui acea biruință, ci numai lui Dumnezeu, cu toate că știau toți că învingerea din ziua aceea numai lui i se datorește.

Toată oastea lui s-a îmbogățit din prada luată de la turci: aur, argint, purpură, cai și scule scumpe. Cetățile Basarabiei care trecuseră de la el la turci, îi fură înapoiate toate. Pe mai mulți țărani îi făcu boieri. Foarte puțini turci au putut scăpa cu fuga, pentru că cei care o luară la fugă și se îndreptară spre Dunăre, fură tăiați de moldoveni, care aveau cai mai buni, sau fură luați de valuri și înecați. [...]

O, bărbat minunat, cu nimic mai prejos decât comandanții eroici, de care atâta ne mirăm! În zilele noastre, câștigă el, cel dintâi dintre principii lumii, o strălucită biruință asupra turcilor. După a mea părere, el este cel mai vrednic să i se încredințeze conducerea și stăpânirea lumii și mai ales cinstea de comandant împotriva turcilor, cu sfatul, înțelegerea și hotărârea tuturor creștinilor, de vreme ce ceilalți regi și principi catolici își petrec timpul numai în trândăvii sau în războaie civile. [...]"

www.stefancelmare.ro/Izvoare-s4-ss19.htm#bulaPapa

De curiozitate am pus tranzitele.

Pluto! În primul rând.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cameliaf61

acum 2 ani 4 luni - acum 2 ani 4 luni #244 de gallardo
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
@Nick
"gallardo, tu observi că nu prea mai visez " en gros ", ci, într-un fel găsesc răspunsuri?!"

Hmmm....bumerang !
Mănăstire.ntr.un picior,
Ghici ciupercă ce.i ?

PS
@ Nick : Explicam io " revoluția nodurilor "

Daire sevgi ve şefkatle biter.

Celestial being
Sometimes you gotta fly before you can walk
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 2 ani 4 luni - acum 2 ani 4 luni #245 de Nick
:)
Mey, să te fi gândit la ce m-am gândit și io?! :dry:
De peste 20 de ani, " conduc", în măsura posibilităților, afacerea în mijlocul musulmanilor. 07.'98!Și tot încerc să-i fac să înțeleagă.

PS
Vis vechi

O casă mică albă. Eu în fața casei cu un copil de vreo 9 ani. În curte două morminte cu doi brazi falnici. Unul dintre brazi i-am numit în vis Stefan cel Mare iar celălalt Alexandru cel Bun. Și eu am înfipt un cuțit în pământ în dreptul celor două morminte.

PS 2
Ca să vezi! Și Alexandru cel Bun a fost tot din dinastia Musatinilor. Habar n-am avut.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, MarianaF

acum 2 ani 4 luni #246 de Nick
:huh: Pe vremea lui Ștefan a trăit și Leonardo.

Gândesc bine?

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, MarianaF

Timp creare pagină: 0.170 secunde
Motorizat de Forum Kunena