Radiațiile electromagnetice

acum 3 luni 2 săptămâni #19 de Nick
Replied by Nick on topic Radiațiile electromagnetice
După cum ziceam, sinusurile sunt niște cavități!  Da?!

Deci, rezonanța se creează în unde sonore atunci când un corp este făcut să vibreze de o forță externă la frecvența sa naturală, rezultatul fiind o amplitudine de acumulare și o intensitate mai mare a sunetului. În mod similar, putem crea rezonanță în unde electromagnetice, pentru a-și construi intensitatea prin aplicarea forței externe.

Undele electromagnetice pot fi aduse în rezonanță într-o cavitate (atât în ​​regim optic, cât și în regimul de microunde / RF), în același mod în care undele sonore rezonează într-o cavitate acustică. Sub rezerva condițiilor limită, unda (electromagnetică) trebuie să se termine la peretele cavității și, prin urmare, cavitatea poate suporta numai lungimi de undă cu număr întreg al frecvenței la care oscilează unda EM. De exemplu, o cavitate 1 dimensiune acceptă un mod descris de următoarea expresie:

E( x ) =E0s i n (n πXL)

Puteți vedea că doar o jumătate de număr întreg de lungimi de undă se încadrează între pereții v închisă la ambele capete. Unda EM poate fi condusă extern într-o multitudine de moduri, dar dacă cavitatea este fără pierderi, atunci unda va oscila până la infinit fără a avea nevoie de o forță motrice externă. Acest lucru este, desigur, același în acustică. Prin acționarea continuă a sistemului, să spunem o sursă externă la frecvența de rezonanță, amplitudinile undei cavității și ale undei de acționare se vor adăuga în mod constructiv și vor duce la o creștere a intensității cu pereții cavității.

physics.stackexchange.com/questions/3547...lectromagnetic-waves

Ceva fizică, ceva chimie, puțină anatomie,puțină logică și căutare în primul rând! 

جوليته
JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 luni 2 săptămâni #20 de Nick
Și puțin extrasimț. 

جوليته

acum 1 lună 2 săptămâni #21 de gallardo

Sometimes you gotta run before you can walk

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, MarianaF

acum 1 lună 2 săptămâni #22 de Nick
Extrasimț! 
😊

جوليته
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

acum 1 lună 2 săptămâni #23 de Nick
După ce am scris mai sus extrasimț, m-am apucat să caut despre cuvânt! 

"Cele cinci corpuriDin punct de vedere vibrațional, corpul fizic este corpul de vibrația cea mai joasă. Dacă facem o ierarhizare strict din punct de vedere al frecvenței de vibrație, multidimensionalitatea structurală a ființei umane se prezintă în felul următor – o să includ aici doar corpurile care sunt relevante pentru articolul de față, însă este bine să înțelegem că numărul lor este mai mare:Corp fizic – perceptibil cu simțurile primare
Corp eteric – perceptibil destul de simplu cu o combinație de simțuri fizice și extrasimțuri; pe principiile de funcționare al acestui corp s-a creat medicina tradițională chineză
Corp astral – perceptibil cu ajutorul extrasimțurilor – uzual vizualizat (dar nu numai ca imagine ci și ca sunet, culoare, gust etc.) ca o mișcare fluidă și dinamică de culori luminoase
Corp mental – perceptibil cu ajutorul facultăților mentale superioare – denumite astfel pentru că ele sunt o extensie a capacităților mentale de bază
Corp cauzal – ultimul corp care mai poate fi perceput ”în mod clasic” și care poate avea niște caracteristici definite, deși acestea sunt extrem de abstracte pentru aparatul mental.

...
Toate aceste corpuri au o mișcare ”pulsatorie”, de extensie și de contracție, iar corpul mental este cel care are mișcările cele mai regulate dintre toate cele cinci corpuri descrise mai sus."

am preluat doar atât... 

Mey, știi ce ți-am povestit... E! Io simt " problema " că pulsează și se contractă și relaxează ( "presiunea") regulat! 

Mă gândeam că ar fi de la ritmul cardiac / vasele de sânge... da'...  acu' nu mai știu ce e.... 

Deci apare și la EMF cât și dacă mă gândesc. De parcă intru în rezonanță. 

Nu mai pun la socoteală "cealaltă parte" de Wi-Fi telepatic!  Care o detectez ca semnal continuu. 

Hm!?🤔 

A! Și țin minte când am mai zis că " pot mișca energia " prin cap! 

Am impresia că de când m-am jucat cu plimbatu' am devenit mai hipersensibilă la EHF. 

جوليته
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: 09anca

Timp creare pagină: 0.116 secunde
Motorizat de Forum Kunena