Horoscop zilnic pe instagram!

Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick

acum 7 luni 5 zile - acum 7 luni 5 zile #145 de Nick
31.12.'19
8:00,București
Cu siguranță este ora exactă a primei viziuni din șirul de patru.

Am vrut să văd harta.

Citind simbolul gradului 9 Capricorn, gradul nodului sud din hartă.
"Simbol Charubel
Un om urca o poteca in trepte, pe un deal povarnit; o forma angelica din varf il incurajeaza cu o coroana de aur care il asteapta."

Mi-am amintit,citind simbolul,acea imagine ,din urmă cu mai bine de 20 de ani, în care urcam un deal,cu greu dar l-am urcat și știu că am ajuns pe coamă, înfigându-mi degetele în pământ...
Doar atât rețin că mi-a arătat visul...

Se pare că sunt momente în care cerul vorbește.
Și nu e prima dată când scriu...

Țin minte că unul din aceste momente a fost când era o lună nouă,să zic, oricum a fost un eveniment cosmic... cu răsărit de soare pe ascendent... Când am văzut un cer atât de albastru și frumos.
Am scris pe undeva chestia asta pentru că am rămas tare impresionată.

Dap.
Aici

www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_...d=553&limitstart=108

Ca să vezi chestie!
Atunci curgea apă, acu' ulei!

Interesant!

"O masă festivă. Prăjituri cu frișcă și dulceață de căpșuni/ zmeură, ceva de genul ăsta. Treceam pe lângă masă și iau cu degetul :oops: din frișcă apoi din dulceață."

De " masa asta festivă " am " gustat " oleacă!!!

Hmmmmm... Prietena, ce faci?
Sănătoasă, voinică?

Primește o îmbrățișare cu multă iubire de la mine!
:kiss: :heart: :give-heart:

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 7 luni 5 zile #146 de Nick
A fost un semn.

De revenire.

Bluza, ca de clovn.Multicoloră./ corp curcubeu

:S

acum 7 luni 1 zi - acum 7 luni 1 zi #147 de Nick
Orară

Prea devreme momentul întrebării ?!
:S

PS
Nu-ș cum s-a nimerit, da' conjuncția Saturn / Pluton e pe cuspida C12.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

acum 7 luni 1 zi #148 de Nick
Hm! Observ că întrebarea se referă de fapt la timpul întâmplării, nu dacă întâmplarea se va întâmpla.
Ce întrebare îmi veni să pun...

Timpul, în astrologia orară

"
Timing in horary astrology is my specialty. I cannot stop wondering how accurate a clock our planetary system is, and with what precision the unfoldment of events can be predicted by simple, straightforward techniques.

My timing lectures usually start like this:

»You see, my dear students, this is the zodiacal circle. The circle has 360 degrees. Every degree corresponds to one unit of time. Units can be minutes, days, weeks, months or years. To arrive by the number of time unites elapsing until the predicted event, you count the number of degrees that are separating the Moon from an exact aspect with the significator (provided the aspect is an applying one, of course), or the number of degrees that separate the Moon or the significator from one of the angles, or the number of degrees that separate the Moon or the significator from the end of the sign they are in. These three methods are the most reliable ones, in my experience. Some astrologers use other methods, involving two planets for example, but I prefer the ones that I mentioned. I find that the Moon is by far the strongest timing indicator, and that, as concerns timing, we shouldn’t ignore even the non-ptolemaic aspects if she makes any on her way through the zodiacal circle. Sign boundaries do not act as real boundaries when timing is concerned. They can indicate a change or an event, or even point to the time when the action is completed or the subject matter is resolved, but if the Moon completes an aspect with the significator in the next sign, that’s OK, sign boundaries don’t really stop her.«

»After having ascertained the number of time units elapsing until the predicted (expected) event, we must decide on the type of time units. For this purpose, the generally accepted measure of time is a good staring point, but, nevertheless, just a starting point. Bear in mind that as concerns the sign modes (quadruplicities), cardinals are the shortest (or quickest), fixed ar the longest (or slowest) and mutables are somewhere in between. As concerns houses, angular are the quickest (or shortest), succedent are slower (or longer) and cadent are the slowest (or longest). Combinations give combinations. Crucial is the Moon’s (or the applying planet’s) sign and house. For example, the Moon in a cadent house and in a fixed sign suggests the longest time unit which could be years – all things considered, of course. Common sense is all-important in this sort of judgement. Never go by the book. If your common sense tells you that the suggested time unit is completely illogical, choose another.

If, in the course of her applying to a significator, the Moon changes signs or houses, stick with the original sign and house. Don’t combine time units. It doesn’t work this way. For example, if the Moon is at 28 of a cardinal sign and will complete the aspect when at 5 of a fixed sign, stick with the cardinal suggestion of a short time unit.

If the Moon applies to a retrograde planet, time can be a bit shortened, like if there’s a 7 degrees distance between herself and the significator, the event can follow in 6 instead of in 7 days, or in 6,5 instead of in 7 weeks, etc. We don’t shorten time units in such cases, we shorten the time itself, although cases have been known when a question was asked at the time when a large majority of planets (together with the Moon) were retrograde and the question resolved in weeks instead of in days, or in months instead of in weeks, etc., and vice versa.«"

www.emakurent.com/en/2017/02/09/timing-in-horary-astrology/

acum 7 luni 1 zi - acum 7 luni 1 zi #149 de Nick
Ascendent harta orară între 0-3 grade.

"Lilly warns against judging a chart with 0 - 3 degrees rising, unless the seeker is very young, and his physical charateristic "agree with the quality of the sign ascending." Early degrees may also signify that the matter in question is too premature to judge."

Ascendent Pești, Neptun în Pești, io... zic că se citește harta.

"Very young" nu se pune, dacă ar fi să iau vârsta din buletin.

Hm?! Păreri?!
Mă caracterizează Neptun au ba?
Și dacă-l punem și pe Jupi la socoteală...

E radicală!

Și prima regulă, să zicem

"Lilly says the ruler of the hour at the time the question is proposed must be the same as the ruler of the Ascendant, or of the same triplicity or nature. Lilly's example: "Let the Lord of the hour be Mars, let the Sign of Scorpio, Cancer, or Pisces ascend, this Question is then radicall, because Mars is Lord of the Hour, and of the Watery Triplicity, or of those Signs Cancer, Scorpio or Pisces."
Also, if Mars rules the hour, and Aries is on the cusp of the 1st, the chart is radical, because Mars rules both the hour and the Ascendant.If Leo Ascends, the chart is radical because the Sun (ruling Leo) is hot and dry, like Mars. You might also compare the horary ascendant to the
querent's natal chart ascendant. Similarities between them, or the conjunction of a natal planet with the
horary ascendant can indicate a radical chart."

Da' na! Aștept păreri.

PS
Fără calcule de timp probabil steluțe de revel'on.2021. Deasupra " Libertații ".
Gând.

acum 7 luni 1 zi #150 de Nick
E! Și peste 5 zile, pe 10 ian a.c., avem o eclipsă de lună.

Iar aici

astrologyclub.org/horary-moon-ruler/

Mai avem niște informații ajutătoare.

Extras

"The critical degrees of the Horary Moon
0, 13, 26 of the Cardinal signs

9, 21 of the Fixed signs

4, 07, of the Common

The significators or co-ruler Moon in a critical degree will bring matters to a critical point, a crisis, “Or to a head,” as in an illness or a quarrel. Jupiter on p. 102 (simplified horary astrology, ivy jacobson-goldstein.) is in a critical degree and designates the death-8th house where the matter is brought to a head.

0, 15, and 29 degrees

If in 0-degrees the person has lately entered upon a new course: in 29 degrees he is about to make a definite change; in either case, if the ruler leaves a in sign which it had better standing it is a turn for the worse, otherwise it is a turn for the better.

In or around the middle degrees of a sign, he is better balanced and more likely to steer a middle course insofar as the question is concerned. Midway of a fixed sign he will probably stay put or stand pat on the matter.

The 29th degree shows some misfortune connected with the matter; the person or matter asked about is changing, at the end of his rope or patience, or desperate.

When the Moon is in a critical degree it brings matters to a critical point.

This is also true to a lesser degree of the Moon in the sixth house, eighth house, scorpio or virgo. When the Moon is new and below the horizon along with the ruler of the rising sign, the one asking the question is in the dark. Something is unknown and needs clarification."

Luna e în gradul 9 Taur. Parcă în taur e în exaltare.
Nu-ș ce înseamnă asta...

Și mai zice acolo

"Eclipses, Nodes, Solar-Lunar Cycle
The Moon increasing in light changes become more important.

Eclipses upset the matter of the house where they occur. A solar eclipse indicates activity that has come to overshadow the event.

When the Moon eclipses a planet this is an occultation. This is usually unfortunate. When the Moon makes an occultation to a malefic, the aspect is bad, but not as bad as it could have been. All this works well for the querent because the Moon is always the co-ruler of the querent.

If the Moon is in the same degree as her mean nodes change and activity will have some misfortune that could be called a catastrophe in some way."

If the Moon is in the same degree as her mean nodes?! Adică ce vrea să spună aici?! Așa cum e pe hartă? Luna în sextil și trigon cu nodurile?

Timp creare pagină: 0.152 secunde
Motorizat de Forum Kunena