Mesaje de interes național

acum 1 lună 6 zile #43 de MarianaF
Replied by MarianaF on topic Mesaje de interes național
Cristian Hostiuc, Ziarul Financiar:
"....dacă nu vrem să ne trezim peste noapte cu o criză a cursului care să zgâlţâie din nou economia şi bugetele personale, ar trebui să “susţinem” o creştere de câteva procente a euro: de la 4,67 la 5 lei pentru un euro avem o creştere de numai 6,8%. De ce 5 lei pentru un euro?
Dan Buşca, de la Unicredit, spune că acesta este nivelul în care România şi-ar recăpăta competitivitatea faţă de celelalte ţări din estul Europei."
Nu dau link că nu vreau să le fac trafic!
Căutați cu GOGU dacă sunteți curioși!
Aș spune despre HOSTIUC că e dobitoc dar aș greși!
Nu, oameni buni!
Băieții ăștia (am identificat pînă în 50 acești guriști și analiști economici) știu foarte bine care este ADEVĂRUL!
Dar sunt plătiți tocmai să intoxice și să dezinformeze!
Cursul leu-euro nu are nimic de-a face cu inflația!
INFLAȚIA ESTE CAUZATĂ DE CREȘTEREA DOBÎNZII DE REFERINȚĂ (de politică monetară) care de fapt semnifică CAMĂTA la leii tipăriți de BNR și dați credit către Băncile COMERCIALE!
Dacă BNR ar funcționa ÎN INTERESUL POPORULUI ROMÎN atunci ținta sa de inflație ar fi ZERO!
Pentru acest obiectiv nu trebuie decît să facă un singur lucru: să COBOARE DOBÎNDA DE REFERINȚĂ LA ZERO sau chiar MINUS 0.5% (ELVEȚIA, SUEDIA sau JAPONIA).
Apoi, dacă BNR ar funcționa în interesul poporului romîn, ar ridica AUTORIZAȚIILE DE FUNCȚIONARE tuturor băncilor comerciale cu capital străin.
Există sucursale CEC în fiecare județ și oraș, există sedii ale POȘTEI ROMÎNE în fiecare localitate din mediul rural.
Există Cooperative de Ajutor Reciproc (ale căror acționar trebuie să fie exclusiv statul) care pot susține foarte bine nevoile de creditare ale populației și mediului de afaceri.
Desigur, într-un viitor luminos, expresia mediul de afaceri va fi parte dintr-un trecut întunecat!
Camăta la creditele oferite de aceste instituții ale STATULUI SUVERAN nu trebuie să depășească 0.001%.
Prin tot acest proces descris SE STABILIZEAZĂ circuitul masei monetare iar volumul de credit NU DEPĂȘEȘTE NICIODATĂ MASA MONETARĂ EXISTENTĂ!
Un aspect insuficient cunoscut de popor este VITEZA DE CIRCULAȚIE A BANILOR: cu cît aceasta este mai mare, cu atât schimburile economice sunt mai rapide și economia mai prosperă!
Pentru acest fapt se poate da o lege prin care vineri să se plătească munca prestată de CLASA MUNCITOARE!
Gîndiți-vă că CEL MAI MARE BENEFICIAR AL CREDITULUI în ROMÎNIA este "mediul de afaceri" prin faptul că un nou-angajat primește primul salariu la 45 de zile de la începerea activității!
Practic,acesta produce imediat pentru angajator dar ÎL CREDITEAZĂ (adică nu cere răsplata muncii sale decît după 45 de zile)!
ANGAJATORUL se folosește de munca CLASEI MUNCITOARE timp de 45 de zile, timp în care munca e convertită în capital iar capitalul aduce profituri!
Reducerea acestui interval de creditare ar conduce la o accelerare a vitezei de circulație a banilor care duce la o CREȘTERE ECONOMICĂ SĂNĂTOASĂ RAPIDĂ!
Să nu mă bănuiți de genialitate întrucât nu am făcut decît să explic principii economiei sănătoase descoperite de SILVIO GESELL la începutul secolului XX!
Cei care lucrează în UK pot vedea că vineri la ora 17 00 au plata muncii în contul bancar gata să fie schimbată pe bunuri și servicii!
Revenind la băieții aceștia din massmedia ticăloasă, să ne fie clar tuturor: EI SUNT PLĂTIȚI FOARTE BINE PENTRU A SCRIE MINCIUNI!
Iar sistemul imunitar al NEAMULUI ROMÎNESC deocamdată nu este funcțional pentru a identifica toxicitatea acestor operațiuni de dezinformare și de a lua măsurile potrivite!
Bogdan Subtirelu
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 lună 16 ore #44 de gallardo
Replied by gallardo on topic Mesaje de interes național
Prin sitemul RoAlert a fost lansat un apel de urgență:

"Incendiu depozit REMAT în comuna Afumați/Ilfov cu degajări mari de fum, norul se îndreaptă spre municipiul București.
Pentru asigurarea protecției rămâneți pe cât posibil în incinte, închideți geamurile și nu vă expuneți la fum.
Respectați recomandările pompierilor".

Haris-el-sema

acum 1 lună 13 ore #45 de zain
Replied by zain on topic Mesaje de interes național
Sunt aproape de zona aceea. Nu va impacientati. Probabil ca norul acela s-a mai dizolvat.Daca aici nu se simte mai nimic in Bucuresti cu atat mai putin,
Sigur,s-a vazut un fum serios in zona aia dinspre Afumati dar cel putin in momentul asta aerul e foarte bun,nu e nici un fum,e OK
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, AlexSeche

acum 3 săptămâni 6 zile #46 de zain
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, Nick, -Principesa-

acum 3 săptămâni 5 zile #47 de Nick
Replied by Nick on topic Mesaje de interes național
Excelent!
Nu cred că am ascultat până acum un asemenea interviu, o asemenea expunere!

Nu știu cine este domnul, dar nu cred că e un simplu fost director executiv la ONU!

E ceva mai mult.

Şi e atât de adevărat, ceea ce spune, încât parcă e prea frumos ca să fie adevărat motivul pentru care vorbește așa!

O hartă ar fi de folos pentru un verdict final. Sau părerea unui inițiat!

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

acum 3 săptămâni 4 zile - acum 3 săptămâni 4 zile #48 de gallardo
Replied by gallardo on topic Mesaje de interes național
@zain
:ms:

@ Nick
"Nu știu cine este domnul, dar nu cred că e un simplu fost director executiv la ONU!

E ceva mai mult."

Numele lui : Călin Georgescu

Dr. Călin Georgescu (Dr.in Stiinta Solului)
Expert ONU in dezvoltare durabilă

A fost in trecut vehiculat ca un posibil
inlocuitor tehnocrat pentru functia de prim-ministru.

Am cautat pe net sa.i vad data nasterii si am gasit.o.
Curiozitatea mea este legata de faptul k
ar putea avea Ascendentul in Varsator :yes:

Născut in București
la data de 26 martie (nativ Berbec) 1962 (Tigru, ha ha !)

Educație:
Universitatea Națională de Apărare Carol I (2007) :hello:

Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București
A obținut doctoratul în științele solului (1999)

Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București (1986)

Cărți : ,,Pentru un ideal comun,,

Am gasit in schimb interviul integral oferit la TVR1
si o impresionanta carte de vizita pe Wikipedia
en.m.wikipedia.org/wiki/Călin_Georgescu

PS
Inca nu am urmarit intregul interviu dar deja am gasit in prima jumatate
un ,,citat,, din Călin Georgescu referitor la poporul roman :

,,Cred ca....in decursul timpului, asa....
poporul roman a dezvoltat un simt aparte....
si chiar as spune....elogios fata de calaii lui....
Vedeti....cand padurea nu mai este, cand dispare....
(stiti, usor, usor e din ce in ce mai mica)
arborii....voteaza in continuare toporu'....ha, ha !
cu o singura gandire....k el are coada de lemn....
si ei cred k le face bine....acest lucru.,,

Ce taareeee :aleluia:
Clever, very clever :cheer:

PS 2
As putea risca chiar si ora nasterii :
03:40 ;)
Asc.gr.2 Varsator
Simbol Sabian
O furtuna neasteptata

Haris-el-sema
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, zain, -Principesa-, uvazex

Timp creare pagină: 0.111 secunde
Motorizat de Forum Kunena