Poza zilei

acum 3 ani 9 luni #55 de misa23
Replied by misa23 on topic Poza zilei
Am sa vorbesc cu prietenul meu Vali. El sigur stie sa faca rost de Gincobiloba. E un mare botanist. Daca iti trebuie cu adevarat, te poti baza pe ce am zis. Doar o confirmare vreau.
Subiectul a fost încuiat.
acum 3 ani 9 luni #56 de Mihnea
Replied by Mihnea on topic Poza zilei
Sigur că vreau Mișa, mulțumesc. Ce te rog să-i spui lui Vali este terenul de aici. Ce am observat este că nu se prind caișii. Piersicii, merii, perii, prunii, vișinii n-au treabă. Dar caișii se usucă și dau rămurele sau frunzulițe de jos, de deasupra altoiului. Sper să nu fie probleme de prindere din acest motiv.

Just go down the rabbit hole.
acum 3 ani 9 luni - acum 3 ani 9 luni #57 de misa23
Asta e poza cu copacelul de gincobiloba pe care ti-l trimit maine: www.dropbox.com/s/of0gj9o3q1xlrs1/Nici%20nu%20crede.JPG?dl=0
Eu intotdeauna ma tin de cuvant. (sau incerc asta)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick
acum 3 ani 9 luni - acum 3 ani 9 luni #58 de Nick
Replied by Nick on topic Poza zilei
Poza 1 originală, fără bliț, fără lumină aprinsă în cameră,doar cu lumina ce vine de la fereastră ( se observă umbra într-o parte),la ora 20:00,perete fundal alb.

Poza 2, modificată cu luminozitate și saturație,fără adaos de culori ori alte opțiuni.

Care este explicația apariției acestor culori? Nu am absolut nimic verde în cameră și nici galben. Prin jur negru, alb, albastru.
Sincer, eu nu înțeleg.
Se pricepe cineva?

جوليته
JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

acum 3 ani 9 luni #59 de Nick
Replied by Nick on topic Poza zilei
La proprietatile foto spune undeva sRGB
Am cautat sa vad ce inseamna.
Articol

www.capisci.ro/articole/Modelul_RGB

"Cele mai importante setări sunt luminozitatea, contrastul şi saturaţia. Saturaţia controlează cât de aprinse să fie culorile (saturaţie nulă înseamnă imagine alb-negru), luminozitatea face imaginea să fie mai luminoasă sau mai întunecată, iar contrastul afectează în primul rând tot luminozitatea (contrastul măreşte sau micşorează diferenţa de luminozitate dintre cele mai deschise şi cele mai închise nuanţe)."

Tot nu inteleg:huh:
Chestia e ca tot culorile astea le vad si eu......in alta ordine de idei!

جوليته
JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.
acum 3 ani 9 luni #60 de misa23
Sunt 2 fenomene:
1. La luminozitati mici, toate aparatele de inregistrat deformeaza putin culorile.
2. Orice aparat de inregistrare are un zgomot propriu. In cazul asta e vorba de zgomot al imaginii. Acest zgomot contine toate culorile dar poate favoriza anumite culori.
Prin corectiile aplicate de tine, ai pus in evidenta exact aceste fenomene.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick
Timp creare pagină: 0.122 secunde
Motorizat de Forum Kunena