- SFINX -

acum 6 luni 3 săptămâni - acum 6 luni 3 săptămâni #37 de Nick
Replied by Nick on topic - SFINX -
Urși grizli.... 

Îs cei mai puternici! 

07.05.2017
www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_...&id=23&limitstart=84

www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_...&id=23&limitstart=54

În urmă cu vreun an,să zic,tot urmăream documentare,pe YouTube, cu urși din parcul național Yellowstone. 

Și cu lupi, și cu ce mai îmi ieșea în cale. 

Dar, în majoritate, cu urși! 
Țin minte că am purtat o discuție despre filmele ăstea ce le-am tot urmărit. Chiar dacă unele erau cu scene mai sângeroase... 

PS
Un alt vis... Cu aceeași temă. Urși. 

www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_...&id=23&limitstart=84

جوليته
JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 luni 1 săptămână #38 de Nick

Măi frate!  Ia te uită peste ce-am dat din prima! Samanii si triburile animiste cred ca ursul este un totem puternic si un animal-spirit foarte important. El apare in visele oamenilor in special reliefand protectia pentru puii sai. Deasemenea, coltii si ghearele sale sunt folosite ca amulete, decoratii si talismane pentru a avea acces la puterile ursului. Simbolurile ursului si tatuajele servesc aceeasi functie.Pentru tribul sioux din Lakota, ursul este simbolul intelpeciunii. Pentru tribul Chippewa ursul are grija de spirite, introspectie si putere. Ursul a fost asociat cu ferocitatea, diplomatia si puterile vindecatoare. Haida asociaza ursul cu un batran intelept strabun si il privesc cu veneratie. Multi cred ca el obtine intelepciune in lunga iarna cand hiberneaza. Ursul este si simbol al protectiei materne. Este vazut insa si ca mare razboinic, iar masculul este asociat cu Regele Arthur simbolizand puterea si controlul, cu ghearele pe scuturi si blazoane.
mythologica.ro/ursul-animal-simbol/

Taman cu Arthur în context ( trofeul prințului Nu-ș Cum Îl Cheamă)! 

............

😆😆😆 Am amuleta!!!!!!

E,acu... Să vedem puterea ursului! 😊

جوليته

acum 6 luni 1 săptămână - acum 6 luni 1 săptămână #39 de Nick
Tranzite de regăsire. +/- 5 min.

ce albastră!!! 
merse ghini! 🙆🙆🙆

PS 
Nu pui poza, că-i talisman! 

جوليته

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

acum 5 luni 3 săptămâni #40 de Nick
"O ceremonie militară şi religioasă va avea loc, pe 10 iunie, la monumentul româno-israelian din Munţii Bucegi, dedicat militarilor care au murit în tragedia aviatică din 2010.Ambasadorul Israelului la Bucureşti, David Saranga, a scris într-o postare pe Facebook că preşedintele Reuven Rivlin va participa la comemorare, alături de şeful Forţelor Aeriene Israeliene.La ceremonia din comuna braşoveană Şimon vor participa oficialităţi române şi israeliene, camarazi şi membri de familie ai militarilor căzuţi în misiune.Un militar român și șase israelieni și-au pierdut atunci viața.MApN amintește că, în urmă cu 11 ani, pe 26 iulie, un elicopter israelian de transport CH-53 Sikorsky al Forţelor Aeriene Israeliene (IAF), care avea la bord șase militari israelieni și unul român - căpitanul Ştefan-Claudiu Dragnea - s-a prăbuşit în Munţii Bucegi, în zona Fundata-Zărnești.Aeronava participa la exerciţiul comun aerian româno-israelian BLUE SKY 2010, care s-a desfășurat la aerodromul Boboc, având ca scop antrenarea în comun a echipajelor aeronavelor de transport în zbor la joasă altitudine, în misiuni de căutare-salvare şi tip evacuare medicală (MEDEVAC), fără executarea de trageri sau utilizarea de muniţii reale."

m.stiri.tvr.ro/presedintele-israelului--...m-11-ani_886586.html

Preşedintele Israelului, Reuven Rivlin, în Munţii Bucegi.

🤔 Ce discuții or mai fi fost puse la cale?!... De ditamai președintele ajunse în munți!  

جوليته

acum 5 luni 3 săptămâni #41 de Nick
"Oficialul a ajuns în vârf de munte cu o mașină de teren. O zonă împădurită și greu accesibilă care i-a provocat mai ales pe specialiștii STS care au pregătit infrastructura ca serviciul 112 să poată fi activ în cazul celui mai rău scenariu."

m.digi24.ro/stiri/actualitate/exclusiv-c...euven-rivlin-1559519

جوليته

acum 4 luni 2 zile - acum 4 luni 2 zile #42 de Nick
....😑 lipsă totală de aducere aminte de vise... Azi, am reușit să-mi amintesc doar că am visat. Habar n-am ce... 

Covidu'... nu ne lasă să plecăm,pe aiurea, fără pașaport... Deci ParAvion nu zboară. Pentru că nu vrea să se înțepe!  Cu acu'!

Așa că mi-am pus în plan să fac o tură pe platou până la Sfinx. 
Cine știe. Poate îmi revin! 😊

Și, așa cum ziceam, e foarte probabil să fie în 22.De lună plină în august. Dacă nu e în 21,😎😉!Depinde și de vreme. 
Sinaia 2000- Sfinx. Tur-retur. Sinaia-2000,dus-întors 70!  Gondola. Din Bușteni la 2000, e 75 un singur drum! 

Mda.  Cam despre asta am avut ceva de zis. 

PS! 
Nu de alta, da' mă întorc, la Sfinx,cu gheara ursului! 😀

جوليته

Timp creare pagină: 0.162 secunde
Motorizat de Forum Kunena