Nikk

acum 8 luni 2 săptămâni #19 de Nick
Replied by Nick on topic Nikk
MarianaF, nu m-am gândit la asta.

gallardo, :kiss:
Acum am verificat și eu la mine. E în 15 Pești. Parcă așa e dacă e în 14 și ceva..

"Simbol Charubel
O mana cu o sabie. Rasarind la Ascendent, un halou de lumina aurie o inconjoara. Aceasta sabie nu este pentru orice lupta. Este pentru a-l apara pe cel drept."

L-am setat să văd pe unde e și ce face,dar la simbolul gradelor nu m-am uitat.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cameliaf61

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 săptămâni 4 zile #20 de Nick
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4475644/#!po=4.28416

Pentru cine are răbdare să se informeze.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cameliaf61

acum 3 săptămâni 3 zile - acum 3 săptămâni 3 zile #21 de Nick
Extras

"Severe acute respiratory syndrome (SARS) is caused by the SARS coronavirus (SARS-CoV), an RNA virus. The original SARS outbreak in the winter of 2002 to 2003 infected >8,000 individuals worldwide, with a fatality rate of 10% (292). Like other human coronaviruses, SARS-CoV infects the mucosal epithelium, causing an acute respiratory illness often accompanied by gastroenteritis. In a Hong Kong outbreak, there was an apparent association between disease transmission and ABO type (293). An epidemiology study of 34/45 hospital workers who contracted SARS after exposure to a single index patient showed that most of the infected individuals (23/34) were non-group O individuals (groups A, B, and AB). Group O individuals were relatively resistant to infection, with an OR of 0.18 (95% CI, 0.04 to 0.81; P = 0.03).

Like HIV, coronavirus is an enveloped virus that targets host cells via a viral adhesion glycoprotein. The SARS-CoV spike (S) protein is a 210- to 230-kDa glycoprotein with 23 potential N-glycosylation sites (292). Glycan analysis shows a wide range of structures, including complex N-glycans with 2 to 4 antennae capable of supporting ABH epitopes (292, 294). Because the virus targets respiratory and gastrointestinal mucosa, it is highly likely that most human isolates express ABH antigens on the S protein and host envelope GSLs. Like the Env protein, S protein expressing A antigen can be blocked by monoclonal anti-A and human anti-A (292).

Based on both epidemiologic and in vitro studies, Guillon et al. hypothesized that group O individuals are more resistant to SARS-CoV due to ABO antibodies and could decrease the rate of infection throughout the population (292). The degree of protection, however, may be influenced by the ABO antibody titer, secretor status, and incidence of group O in the population. Studies with human anti-A showed effective blocking with higher-titer anti-A (≥1:256) only; low-titer anti-A was ineffective (292). The latter finding has implications for individuals in industrialized countries, who tend to have low ABO titers (89). A nonsecretor phenotype would also nullify viral neutralization, since virus transmitted from a nonsecretor lacks ABH express"

Studii despre covid -19 nu am găsit.
Și....probabil și RH-ul contează.

Asta, mi-am spus mai demult.

acum 3 săptămâni 3 zile #22 de Nick
"Doctorul Richard Hatchett (Marea Britanie) spune despre coronavirus ca este cel mai "infricosator lucru pe care l-a intalnit pana acum" si compara impactul pe care il va avea epidemia cu cel din Al Doilea Razboi Mondial.

Potrivit Daily Star, acesta considera focarul de coronavirus mai amenintator decat Ebola, Gripa si SARS."

Eu nu pot spune dacă este sau nu așa.
Dar, pot spune ceea ce cred, văzând nivelul măsurilor de siguranță luate în China.
Bănuiesc că ei știu mult mai multe detalii despre acest nou virus.
Ce pare mai dur decât Ebola.
Iar, " filmul " cu Ebola... l-am văzut. E aproape imposibil de descris.

acum 3 săptămâni 3 zile #23 de MarianaF
Replied by MarianaF on topic Nikk
"Alo???
Cum ati votat?
Iar un alt glas ,îi raspunde tot cu o intrebare:
Cum o să votăm???
Sistemul militar la Alegeri!"
Iata dragilor, cum vor veni vremile si vremurile ca sa votam.Armata ne va supraveghea cand vom vota.

Maria Ghiorghiu
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 3 săptămâni 3 zile #24 de Nick
Lol! Nick a scris :"Eu nu pot spune dacă este sau nu așa."

:lol: :lol: :lol:

Timp creare pagină: 0.203 secunde
Motorizat de Forum Kunena