Horoscop zilnic pe instagram!

Visele lui Nick -III- 2020

acum 4 luni 5 zile - acum 4 luni 5 zile #61 de Nick
Replied by Nick on topic Visele lui Nick -III- 2020
10.03.20

Se pare că astă noapte am " lucrat " la virus.... Pe post de infirmier. Astral.

Atât am reținut. Uf! Mercurul ăsta retrograd parcă nu mă lasă să-mi amintesc ce visez, cu toate că țin minte că visez. Da', nu-mi aduc aminte "tablourile".

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 4 luni 10 ore #62 de Nick
Arthur, Merlin, Excalibur...

.....

17 Dec 2019 07:58 - 17 Dec 2019 09:16
Replied by Nick on topic Visele lui Nick -II-
17.12.'19

Eram în apartamentul părinților. În sufragerie. Ridicam niște scaune,le puneam pe masă, pat,ca să pot aspira mai bine.

Începe să se zguduie blocul.
Sunt în camera mea.Văd cum se crapă tencuiala de pe un perete, și în perete erau încastrate ramele a trei geamuri. Și ziceam io că de aia simțeam curentul prin perete că nu era zidit bine.Si mă ploua și prin tavan, că era tras deasupra cu vreo juma de metru!
După zguduială blocul începe a se muta din loc. Ca și cum era o alunecare de teren, se lăsa în pământ.

Ei!
Ăsta era un scenariu live!
Cineva voia să facă un film și să prindă reacția oamenilor netrucată.

Și blocul a fost tras așa o bună bucată de drum.

Urma să construiască regizorul alte locuințe pentru oameni. Și până atunci i-a cazat undeva!

E,undeva-ul ăsta era un loc împrejmuit cu gard de sârmă.

Io, nu am vrut să stau acolo, că nu vroiam să fiu ingradită de gard.

Așa că am rămas în blocul ăla dărâmat.
Da' culmea! Aveam gardian și acolo!

Da' se îndrăgostește gardianul de mine. Așa că puteam ieși la plimbare.

PS
Când începe să se miște blocul, tot peretele acela de pe care căzuse tencuiala, pur și simplu s-a smuls!

Până aici am reținut perfect.

Deschis cutia poștală. Găsesc un fel de card cu numele meu în termen de valabilitate.
Parcă deschidea orice.
Mai găsesc unul cu numele fratelui. Nu mai era în termen. Apoi parcă și ale părinților, dar arătau altfel.

Sunt într-un magazin de încălțăminte.
Cizme pe un raft de jos.

Eu am în mână o sacoșă în care am o pereche de încălțăminte ( nu știu ce fel) și mai multe dicționare de limbi străine.

Se pune pe raft o cutie cu cizme ce le returnase cineva. Erau vechi, dar bune. O singură bucățică mică de piele julită de pe călcâiul drept pe partea de interior,dar nu în interiorul cizmei.
Vânzătorul aduse și cizmele mele și le pune pe raft. Cum le ținuse erau un pic călcate pe bombeu. Dar pun mâna și le îndrept.

Apoi dau într-o parte pe raft cutia cu cizme, cizmele și alături pun și sacoșa ce o aveam cu încălțăminte și dicționare.

Ies din acel magazin, să-i zic.

Când ies, plutesc peste o tarabă. Pe care era o pătură și trei " perne " albe. Nu știu ce exact. Trei chestii mai umflate albe.

Trec dinspre "partea clientului" spre " partea vânzătorului ".
Dar ating cu picioarele acea pătură întinsă și o deranjez puțin.
Ajungând pe partea vânzătorului, așez frumos la loc pătura și pernele, dar mai rămâne puțin loc peste care nu am întins bine pătura.

Mă gândesc acum că probabil era un fel de pat. Cu pătura și pernele ălea.
În fața magazinului?!

Trebuia să ajung la Cluj!!!
Cu avionul.
Via Londra, Salonic, și acum nu eram sigură dacă prin Praga sau Budapesta!
Oricum, vedeam pe harta Europei făcând un triunghi.

Sunt într-o piață. Rotondă.
Din mijlocul rotondei iese o floare. Ca de fier, ceva ca o sabie ce se transformă în trandafir de oțel?!?
!

Cam atât rețin.

PS
Ce număr are postarea asta! 555 :S

Cam așa era harta cu trasee

?!

Cinci orașe?!
.....

Excalibur... Sabie de lumină?!

Când am stabilit oare vacanța de anu' ăsta?!
Înainte sau după visul ăsta?

acum 3 luni 4 săptămâni #63 de Nick
acum 3 luni 1 săptămână - acum 3 luni 1 săptămână #112
de Nick
Replied by Nick on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick

.......

Idei. Pe loc.Private.Detaliile de mai sus au venit, în mod normal, după! Idei.

.......

Să-mi fi venit ideea de vacanță în urmă cu trei luni și o săptămână?!
Azi e 16.03.'20.
Mp-uri private. De văzut.

acum 3 luni 4 săptămâni #64 de Nick
03 Oct 2019 13:22
Nick a spus :" și-mi dau seama că nu m-am uitat la ce oră e trenul de întoarcere."

Să mă întorc?! Nu știam când am trenul de " întoarcere "?!

Ce-i asta?

Ieri aveam treabă cu Peru, nu cu altele....

Deja mă gândeam la shamani! Poate-oi întâlni vreunul și eu!!
08 Oct 2019 09:10 - 08 Oct 2019 09:20
08.10.'19.

M-am întâlnit cu Mihnea!Într-o clădire. Pardon, o altă dimensiune.
Avea pantaloni evazați, hippie, ca-n '60,o bluză largă, deschisă la culoare și pălărie de " Merlin "!

E! Acu' o chestiune!

Aseară, nu-ș ce-mi veni să zic înainte de culcare, că vreau să am un vis lucid despre ce--o fi, să fie.

Hm! Păi... dacă-mi aduc io aminte de wizard... Aduce cu Merlin!

Atunci, o fost lucid!

08 Oct 2019 19:31
merlin.fandom.com/wiki/Merlin

În primul rând tre înțeles foarte bine ce înseamnă a fi Merlin!
09 Oct 2019 09:00 - 09 Oct 2019 09:41
09.10.'19.

Un soare dublu în apus.

Atât.

Probabil,vedere în două dimensiuni în același timp.

Lipsește dublura.

Poate chiar un sun dog, am văzut.

12 Oct 2019 09:42 - 12 Oct 2019 10:59
12.10.2019

Undeva, într-un spațiu.
"La Descendent" o catapultă.
"La Ascendent" un zid. De cetate. Precum zidul Ierusalimului. ( edit later)
Trage catapulta, eu pe post de "piatră /foc".
Mă prind de zid ca să-l... " cuceresc "?! Ceva de genul.

Catapulta avea ceva în legătură cu " Rosa Croce ". Mi-am amintit acum.

(Eu transformată în trandafiri... Nu rețin bine. - Extrem de ciudat)

Dar despre Rosa Croce sunt sigură că era vorba.
14 Oct 2019 18:21
Lol!
În visul cu catapulta zburam de la descendent către ascendent!
De la Jupiter către Neptun!

28 Noi 2019 08:08 - 28 Noi 2019 08:37
28.11.'19

Îmi dădeam demisia!!!
Având în vedere calculele următoare, pe care le făceam, eram undeva la începutul lui iulie 2020.

În total 33 de zile!

De fapt demisia asta era pentru că urma să fac o schimbare.
Parcă aveam în plan să devin președinte!

Cele 2 zile erau ultimele din iunie.
31( 21+10) ar însemna luna iulie.

Ceva pe 1 august 2020?!

1 august?

Sau 13 august?! Fără zilele libere. Că văd că în iunie, ultimele două zile sunt lucrătoare în calendar.

28 Noi 2019 09:07 - 28 Noi 2019 09:30
Dacă nu mă înșală memoria, cam pe 28 noiembrie 2017 am avut parte de " un event ". De explozia " novei " în cap.

Hm!
Trebuie să găsesc data. Am notat-o undeva.

Și mai este o chestiune.
În vis, mai transformam zilele de concediu, în luni plătite.

Și dacă fac o altă socoteală, din noiembrie 2017 până undeva în august 2020,cam ies 33 de luni!
2+12+12+7=33

Mama mia!!!

Ce-ar putea să se întâmple anul viitor?!
04 Dec 2019 23:44 - 04 Dec 2019 23:49
Black moon

particularly amongst Wiccans, the black moon is considered to be a special time when any rituals, spells, or other workings are considered to be more powerful and effective.
Idei. Pe loc.Private.Detaliile de mai sus au venit, în mod normal, după! Idei.
05 Dec 2019 11:14 - 05 Dec 2019 11:17
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
Interesantă ar trebui să fie și ziua de 21 iunie 2020.

Atunci va fi Lună Nouă, Solstițiul de Vară dar și Eclipsă de Soare !

Pe 21 iunie 2020 va fi următoarea Eclipsă de Soare. Soarele în Bucuresti va fi acoperit în proporție de 11%. Durata eclipsei va fi de 01h 04m 10s.
05 Dec 2019 11:22
Dificil în iunie.
....
07 Dec 2019 08:26 - 07 Dec 2019 08:27
Își va termina Johannis mandatul de cinci ani ca președinte?

Întrebare venită din senin.

Cu conexiuni legate de 22,de mai sus.

S-o cutremura ceva?!

PS
Ha! Venus e în capricorn 13-14.
09 Dec 2019 13:55 - 09 Dec 2019 14:58
Replied by gallardo on topic Visele lui Nick -II-
Mey,
io aș avea și explicații pt. unele "chestii",
dar le voi spune când se vor realiza
Au dublă legătură !

În dimineața asta "mi.a venit informația"

PS
În legătură cu trecutul (ultimii 5 ani),
visele tale și "viziunile" mele din 5D.
17 Dec 2019 07:58 - 17 Dec 2019 09:16
17.12.'19

E,undeva-ul ăsta era un loc împrejmuit cu gard de sârmă.

Trebuia să ajung la Cluj!!!
Cu avionul.
Via Londra, Salonic, și acum nu eram sigură dacă prin Praga sau Budapesta!
Oricum, vedeam pe harta Europei făcând un triunghi.

Sunt într-o piață. Rotondă.
Din mijlocul rotondei iese o floare. Ca de fier, ceva ca o sabie ce se transformă în trandafir de oțel?!?!

18 Dec 2019 09:38 - 18 Dec 2019 10:10

PS
PAR. Avion, după ce se întoarce de la Londra, mai face câteva escale, apoi aterizează!
E vorba despre timp. Când! Se împlinește profeția.

05 Mar 2020 14:59
Întâmplarea întâmplătoare face ca la data tranzitului nodului nord peste vertexul natal, să se întâmple să fiu în " deplasare ".Cu toate că la niște calcule inițiale, data era cu vreo 7 zile înainte
06 Mar 2020 09:00
Căutam acum visul cu Merlin. Din cauză " de Stonehenge ".
Dau pe căutare. 08.10.'19..

09.10.19,pagina 70,următoarea, " un soare dublu la apus ".

No,în octombrie nu aveam habar că " la apus " voi privi apusul " de acolo ",peste un an!

10 Mar 2020 17:44 - 10 Mar 2020 18:14
Socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg!

Retur hartă
24.08.

dap! ideile au venit pe undeva prin decembrie...dar hotararea si cautarile incepand cu 28.02.2020,seara.
Nu am fost influentata de cautari ,in vise.

acum 3 luni 3 săptămâni #65 de Nick
20.03.'20

Din urmă cu două zile, pe 18 dimi, am reținut doar atât :

Aveam pe partea stânga a gâtului niște umflaturi sub piele. Ca niște bășici. Vreo 4-5.

Prea puțin ca să scriu ceva.

Astăzi, ce-mi trecu prin minte! Să văd ce evenimente s-au întâmplat în lume, ca urmare a gripei spaniole, din 1918.Având în vedere " Teoria lui M.O.A.", cum că virușii au rol în modificarea A.D.N.-ului.

( Nu știu dacă a mai făcut cineva legături între evenimente de genul acesta și urmări)

Găsesc Tratatul de la Versailles din 1919.
Tratatul este urmarea armistițiului semnat la 11 noiembrie 1918, în pădurea din Compiègne, ce a pus punct luptelor,primului război mondial.

Uitându-mă pe Wikipedia, la gripa spaniolă, dau de Moartea neagră, cauzată tot de un virus.
Citind despre, scrie :"„Moartea Neagră” a fost una din cele mai violente pandemii din istoria lumii, care a fost cauzată de o bacterie numită Yersinia pestis. A izbucnit, probabil, în Asia, răspândindu-se în Europa după anul 1347, unde a creat mare panică. Durerile îngrozitoare, transpirația și frisoanele erau principalele simptome ale bolii. Totuși mai era ceva care îi deosebea pe cei care sufereau de ciumă de cei care aveau doar febră mare: în zona axilară, pe gât, și eventual în zona inghinală apăreau niște umflături pline cu puroi, numite „buboane”; la început erau de culoare roz, apoi purpurii, iar în final negre, putând ajunge la dimensiunea unor portocale. "

În timp ce citeam expresia " Moartea neagră ",gândul mă duce la expresia " Calul Negru "!

Caut, și găsesc :

"Cei patru călăreți ai Apocalipsei sunt descriși în ultima carte a Noului Testament, Revelația lui Iisus Hristos după Ioan de Patmos, capitolul 6 versetele 1-8. Mielul lui Dumnezeu / Leul lui Iuda (Iisus Hristos) deschide primele patru din cele șapte peceți, fiecare pecetă invocând patru călăreți care stau pe patru cai: alb, roșu, negru și al patrulea verde palid. Deși există mai multe interpretări diferite, cei patru călăreți sunt considerați a simboliza Ciuma,[1] Războiul,[2] Foametea[3] și, respectiv, Moartea.[4] Interpretarea apocaliptică creștină este acea că cei patru călăreți aduc Apocalipsa asupra lumii înaintea de Judecata de Apoi."

Deci nu calul negru ci era vorba despre călăreți!

Na! Acu' găsind chestiile astea, imaginea rămasă din vis, poate fi interpretată în sensul de mai sus?!

:S

Păreri?!

acum 3 luni 3 săptămâni #66 de MarianaF
Replied by MarianaF on topic Visele lui Nick -III- 2020
Istoria se repetă. Lecțiile pe care omenirea trebuie să le învețe despre COVID-19
Articol scris deIoana NiţăPublicat pe data de 17-03-2020

Pe măsură ce noul coronavirus s-a răspândit, la fel au făcut și o serie de mituri și dezinformări despre acesta, deseori perpetuate de mainstream și social media. Istoria poate fi un instrument valoros când vine vorba de contextualizarea focarului de COVID-19, risipind neadevăruri și calmând publicul. Moartea Neagră, gripa spaniolă și variola oferă lecții importante.

Spitalul Colentina a lansat platforma de evaluare medicală on-line
Ioan Aurel Pop: Acum se vede că globalizarea nu ne poate despărți de „locul nașterii noastre”
Proiect de lege: 75% din salariul de bază, asigurat de stat
Mihai Daraban: Revenirea la normal se va face cu greutate
Președintele Serbiei: Solidaritatea europeană nu există! Doar China ne ajută
Multe dintre aceste mituri sunt medicale. De exemplu, deși purtarea unei măști chirurgicale nu vă va proteja de contractarea bolii – virusurile sunt prea mici pentru a fi examinate – oamenii sănătoși din întreaga lume s-au grăbit să le cumpere.

Dar miturile sunt și sociale. Un exemplu perfect este falsa afirmație potrivit căreia coronavirusul a apărut pentru că o femeie din Wuhan a mâncat supă de lilieci.

CORONAVIRUSUL ȘI ZOONOZELE

Coronavirusul recent este doar un alt exemplu din istoria lungă a zoonozelor – boli contagioase care se transmit de la animale la oameni.

Domesticirea calului a condus la virusul responsabil de răceala obișnuită la oameni, în timp ce domesticirea găinilor a dat oamenilor varicelă, zona zoster și diverse tulpini de gripă aviară. Porcii au fost o sursă de gripă, iar rujeola, variola și tuberculoza au apărut de la vite.

Când un virus este transmis cu succes de la un animal la om („pacient zero”), iar acea versiune a virusului reușește, la rândul său, să infecteze un al doilea om, acele două persoane devin primii doi vectori ai transmiterii virusului de la om la om.

Trei sferturi din bolile infecțioase sunt zoonoze, iar noul coronavirus nu face excepție. Termenul „coronavirus” se referă la o familie de viruși în formă de coroană și reprezintă aproximativ 10 la sută din răcelile obișnuite la om. Rinovirusurile sunt cauza predominantă a răcelii obișnuite.

Coronavirusurile noi și-au făcut apariția în populația umană de trei ori în secolul al XXI-lea, de fiecare dată provocând o pandemie mortală: SARS (sindrom respirator acut sever) la sfârșitul anului 2002, MERS ( Sindromul respirator din Orientul Mijlociu) în 2012 și COVID-19 (boala coronavirus 2019) la începutul acestei ierni.

LECȚIILE MORȚII NEGRE

Celălalt germen care a făcut parte din istoria îndelungată a umanității în ceea ce privește focarele nu este un virus, ci bacteria Yersinia pestis, responsabilă pentru epidemia de la jumătatea secolului al XIV-lea de ciumă bubonică, denumită și „Moartea Neagră”.

În memoria istorică populară, originea Morții Negre este adesea asociată cu China, dar alte studii situează originea în interiorul Asiei Centrale – posibil în sud-estul Kazahstanului – de unde s-a răspândit apoi în China și Europa. Identificarea originii sale exacte nu este doar un exercițiu academic, ci are implicații pentru xenofobia care uneori însoțește focarele.

În timp ce originea Morții Negre este adesea asociată cu șobolani și purici, vectorul inițial a fost, cel mai probabil, un mamifer precum marmota sau marele gerbil. Ambele specii sunt rozătoare sociale, marmotele având o înălțime de la 30 cm până la 60 cm, iar marele gerbil are aproximativ 20 cm.

Marmotele în special sunt atât de omniprezente încât Marco Polo se referea la ele ca la „șobolani ai lui Faraon”. O marmotă sau un gerbil ar fi putut fi mușcați de un purice, ulterior transmițând bacteria la un om.

O altă pandemie a ciumei bubonice a apărut în provincia din sud-vestul Chinei, Yunnan în 1894, s-a răspândit în Canton și Hong Kong și a ajuns în Mumbai în 1896. Până în 1900, era prezentă în porturile de pe fiecare continent, din cauza șobolanilor infectați care călătoreau pe rutele comerciale internaționale pe vapoarele cu aburi. Într-o perioadă de 30 de ani, acest focar a ucis 12 milioane de oameni doar în India.

Focarul COVID-19 a stârnit din nou interesul pentru Moartea Neagră. Un articol din Washington Post avertizează că asemănarea coronavirusului cu Moartea Neagră este „periculoasă”, argumentând că se perpetuează o falsă „poveste a izbucnirii focarelor” când, în realitate, acestea nu au urmat aceeași traiectorie și nu prezintă aceeași gravitate.

Într-adevăr, compararea COVID-19 cu Moartea Neagră nu face decât să agraveze temerile în rândul oamenilor, chiar dacă patogenul de astăzi nu este în niciun caz la fel de fatal ca pandemia medievală.

LECȚIILE GRIPEI SPANIOLE

Gripa spaniolă deține lecții cheie despre necesitatea transparenței, precum și eficiența carantinelor. Pandemia de gripă spaniolă, care era cel mai probabil de origine aviară, a infectat o cincime din populația lumii și a ucis 50 de milioane de oameni – mult mai mult decât Războiul Mondial care a precedat-o.

Primul Război Mondial în sine, implicând mișcarea în masă a soldaților și a materialului de război, a fost parțial responsabil pentru răspândirea virusului în întreaga lume.

În ceea ce privește transparența, povestea numelui bolii este interesantă. S-a numit gripa „spaniolă” nu pentru că a avut originea în Spania, ci pentru că Spania a fost prima țară care a făcut cunoscută în întreaga lume izbucnirea focarului.

Întrucât Spania nu a fost un stat beligerant în Primul Război Mondial, nu a existat cenzura pe timp de război, în timp ce alte națiuni au cenzurat vestea pandemiei. Din cauza titlurilor și a acoperirii din presa spaniolă, mulți oameni au presupus pur și simplu că acolo a început focarul. La rândul lor, spaniolii au presupus că acesta provine din Franța și au numit-o „gripa franceză”.

Focarul de coronavirus este, de asemenea, rezultatul lipsei de transparență a oficialilor din Wuhan care au ignorat și suprimat avertismentele inițiale. Prin urmare, informațiile critice nu au fost dezvăluite în timp util, iar liderii naționali de la Beijing nu au avut posibilitatea de a implementa decizii rapide în cunoștință de cauză.

Transparența este esențială pentru încrederea cetățenilor, necesară pentru controlul epidemiei. Încrederea stabilește dacă publicul se poate baza sau nu pe acțiunile guvernamentale și dacă ascultă sfaturile sale.

Gripa spaniolă oferă un context istoric valoros când vine vorba și de carantină. Carantina, provenind de la „quaranta giorni” (italiană), însemnând 40 de zile, a fost pusă în aplicare pentru prima dată la mijlocul secolului al XIV-lea, pentru a împiedica răspândirea ciumei bubonice pe vasele de intrare.

Cercetătorii conduși de Howard Merkel au publicat un studiu care evaluează eficacitatea izolării bolnavilor în acest fel, bazându-se pe datele din focarul de gripă spaniolă din 1918. Ei au descoperit că oprirea unui focar necesită acțiuni timpurii care utilizează o combinație de măsuri non-farmaceutice, cum ar fi închiderea școlilor și interzicerea adunărilor publice.

Dar, în cazul coronavirusului, autoritățile chineze au pus în carantină orașul Wuhan și mai mult de o duzină de alte orașe, izolând complet 50 de milioane de oameni de restul lumii.

Înrăutățind lucrurile, oficialii locali din Wuhan nu au acționat suficient de devreme. Au ignorat mai întâi descoperirile științifice și au permis marilor adunări publice să se desfășoare, apoi au intrat în carantină la opt ore după ce au anunțat-o, permițând probabil ca cinci milioane de oameni să părăsească orașul după începutul focarului și înainte de închiderea orașului.

LECȚIILE VARIOLEI

Variola ar putea fi cauza unei ciume care a ucis 20% din populația Atenei în anul 430 î.Hr., istoricul Tucidide supraviețuind acestui eveniment nefericit și descriindu-l ulterior. Pe parcursul secolului al XX-lea, se estimează că varicela a luat 300 de milioane de vieți.

Cu toate acestea, din 1966 până în 1977, Organizația Mondială a Sănătății a inițiat o campanie internațională de vaccinare care a eradicat cu succes boala, reprezentând unul dintre cele mai substanțiale succese ale secolului XX în ceea ce privește sănătatea publică mondială.

Azi, cooperarea globală pentru a ține sub control coronavirusul va necesita eforturi similare. Ca și în cazul schimbărilor climatice, amenințările istorice mondiale necesită niveluri de cooperare internațională.

Dacă există o lecție din trecutul recent, fie că este vorba de SARS, MERS sau COVID-19, este că aceste focare trebuie să fie abordate proactiv, cu un accent mai mare pe prevenție.

Cele mai bune măsuri pe care le putem lua includ menținerea unei igiene adecvate a mâinilor și evitarea atingerii feței, precum și autoizolarea. Acest lucru nu este doar ceea ce experții în sănătate publică au recomandat, ci și ceea ce istoria a dovedit că este eficient.

ETICHETE:CHINA, CORONAVIRUS, COVID 19, GRIPA SPANIOLA, LECȚIE, MOARTEA NEAGRĂ, PANDEMIE, QMAGAZINE, VARIOLA,

www.qmagazine.ro/alexandru-arsinel-sa-ne...-mai-multa-dragoste/
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Timp creare pagină: 0.125 secunde
Motorizat de Forum Kunena