Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick

acum 3 luni 2 săptămâni #535 de Nick
Tranzite
20 septembrie 2021, 18:02:00 (GMT) 51°31’N 0°08’V

din păcate nu pot seta exact coordonatele, dar oricum, având în vedere că în locație se poate petrece în jur de o oră, aspectul se poate "prinde"  exact. 

Acum întrebare pentru gallardo. 

Introducere! 

De când s-au modificat " Planurile existențiale " și am observat că în apropierea datei tranzitului de mai sus o să fie echinocțiul de toamnă, mi-am amintit că mi-ai spus ca să fac excursia de Solstițiul de vară,din 2020,la care eu am zis că nu am cum să plec atunci. 

Ei, uite că s-au Aranjat altfel planetele! 
Se pare că va fi de echinocțiu.
Atunci când Pământul se află cel mai aproape de Soare. Și... etc... Știi tu mai bine ce e ăla echinocțiu. Cum pică pe liniile de deplasare 😊

Întrebarea este! 
De ce mi-ai spus să ajung de solstițiu?!  Care a fost raționamentul? 

Și uite și tu cum se aliniază liniile acum.

Ce influență are Soarele în "ecuația"  dată? 

Nu mai zic că Vertexul e fix pe 0 Balanță, Asc fiind pe 0 Berbec, care 0 și un pic Balanță e punctul mijlociu dintre Lună și Pluton, despre care am arătat câte ceva și mai sus, și etc...
Iar MC-ul din tranzit e pe 0 Capricorn. E logic, nu! Având în vedere că e Echinocțiu. Sau nu?!  Că virgulă contează și locația 🤔

Întrebarea "e" mai multe într-una singură! 😀
iar la etc intră și faptul că anul ăsta aș face niște excentricități.Adică două excursii. Una la noi, 21-22,în vizită la prietenul meu, Sfinxul! 

جوليته
JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #536 de Nick
Căutare 

www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_...orums=1&limitstart=0

Hm...

extrase 

"A person standing at the center of Stonehenge in the early morning of the Equinox could look through the gun sites of the large stones and see all four stars at the same time checking the Earth balance at two points North and two points South and then the sun would come up and split the center stone for an East, West, balance..."

A! Cam asta era scrierea 

"05 Dec 2019 11:14 - 05 Dec 2019 11:17
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
Interesantă ar trebui să fie și ziua de 21 iunie 2020.

Atunci va fi Lună Nouă, Solstițiul de Vară dar și Eclipsă de Soare !

Pe 21 iunie 2020 va fi următoarea Eclipsă de Soare. Soarele în Bucuresti va fi acoperit în proporție de 11%. Durata eclipsei va fi de 01h 04m 10s."

🤔 

PS 
Postarea lui gallardo e pe pag.19 la " Revoluții ".... Nu are continuare.... 

Poate continuă aici. 😊🙏

جوليته

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #537 de gallardo
Replied by gallardo on topic Revoluțiile și alte chestii, ale lui Nick
@ Nick"Întrebarea este! De ce mi-ai spus să ajung de solstițiu?! Care a fost raționamentul?"

Solstizio d’estate: il significato
www.google.com/amp/s/www.blitzquotidiano...ellanno-3380344/amp/
Il termine deriva dalla parola latina solstitium, composto da sol (sole) e dal tema di stare. In astronomia indica i due istanti in cui il Sole raggiunge la sua massima declinazione.

Questa particolare posizione del Sole è ben visibile nel complesso neolitico di Stonehenge, nello Wiltshire, in Inghilterra. Si ritiene che tra le ragioni che portarono alla costruzione di questo cromlech, ovvero circolo di megaliti, vi fosse proprio quella di studiare e rendere omaggio a fenomeni astronomici
come solstizi ed equinozi.
Tanto che l’attuale allineamento dei megaliti (frutto di una ricostruzione della prima metà del Novecento), fosse stato pensato proprio per allinearsi con il primo sol del solstizio d’estate, tanto che in questo giorno un raggio di sole passa attraverso il trilite e finisce sull’altare del sito

Salto Ángel

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 3 luni 2 săptămâni #538 de Nick
Mille grazie! 

جوليته
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

acum 3 luni 2 săptămâni #539 de Nick
Extras fragment din articol. 

"Questa particolare posizione del Sole è ben visibile nel complesso neolitico di Stonehenge, nello Wiltshire, in Inghilterra. Si ritiene che tra le ragioni che portarono alla costruzione di questo cromlech, ovvero circolo di megaliti, vi fosse proprio quella di studiare e rendere omaggio a fenomeni astronomici come solstizi ed equinozi. Tanto che l’attuale allineamento dei megaliti (frutto di una ricostruzione della prima metà del Novecento), fosse stato pensato proprio per allinearsi con il primo sol del solstizio d’estate, tanto che in questo giorno un raggio di sole passa attraverso il trilite e finisce sull’altare del sito." 

RECONSTRUCȚIA!  1901,1918,1958....Actuala poziție. Când au început oamenii de ieri/azi să facă bani pe seama celor din vechime. 

În fine.. 

جوليته
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

acum 2 luni 3 săptămâni - acum 2 luni 3 săptămâni #540 de Nick
M-am întâlnit de curând cu cineva ce mi-a comunicat despre un subiect și mi-a cerut o părere despre subiect. 

Azi, mă gândeam. Și am zis să văd cum se prezintă Cerul persoanei. 
Data nașterii o știam, dar nu mai știam ora. Doar îmi aminteam de poziția retrogradă a lui Saturn ce forma un fel de boomerang, vârful yodului fiind Luna. 

Am încercat câteva ore,și m-am oprit la una. Amintindu-mi că asc era în Capricorn. 

M-am uitat la una - alta, la diverse aspecte pe site, după care zic să pun o întrebare. În legătură cu părerea cerută. 

Fac harta oarară și ghici! 
Ascendentul orarei la cel mult un grad diferență în minus față de ascendentul dat de mine persoanei! 

hartă oarară 

Harta orară
5 septembrie 2021, 17:31:11 (GMT+3) 44°26’N 26°06’E
București, România

Nu e curios să-mi pice chiar așa?! 
Zic io, că ar trebui să însemne ceva coincidența asta. 

Chestiunea care se mai pune e că în urmă cu vreo doi ani, cred, am și visat ceva despre persoană care a fost întocmai. 

Acum, io, să-i spun părerea mea despre ce m-a întrebat?  Chestiunea e serioasă. Și cere multă responsabilitate. Și părerea mea este cam contrară față de decizia persoanei în cauză. 

Un alt aspect este faptul că mi-a pus o întrebare, IDENTICĂ în cuvinte,pe care am pus-o eu cuiva, în urmă cu mai mulți ani. Când și eu puneam întrebări existențiale! 

PS
Mai jos o porțiune din harta natală. 

Acum am observat că există un contact între Saturnul hărții și punctul mijlociu Soare/Lună personal. 🤔

Hm.. Da...Și Uranus cu Nodul meu Sud.... 

جوليته

Timp creare pagină: 0.133 secunde
Motorizat de Forum Kunena