Horoscop zilnic pe instagram!

Cuvântul zilei

acum 9 luni 2 săptămâni #19 de Nick
Replied by Nick on topic Cuvântul zilei
revoluție sf

[At: LEON ASACHI, B. 72/10 / V: (înv) ~iune, (îvr) răzv~, ~lâție, rivoluție, rivul~ / Pl: -ii / E: lat revolutio, -onis, ger Revolution, fr révolution]

1 (Șîs ~ socială) Proces de transformare prin care se realizează înlocuirea unui anumit mod de organizare economică, socială, politică etc. cu o altă formă de organizare.

2 Mișcare colectivă organizată care are ca scop cucerirea puterii politice într-un stat.

Restul definițiilor în dex.

Revoluție!
Singura soluție!

Ce rimează!

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 9 luni 2 săptămâni #20 de MarianaF
Replied by MarianaF on topic Cuvântul zilei

Nick a scris: revoluție sf

[At: LEON ASACHI, B. 72/10 / V: (înv) ~iune, (îvr) răzv~, ~lâție, rivoluție, rivul~ / Pl: -ii / E: lat revolutio, -onis, ger Revolution, fr révolution]

1 (Șîs ~ socială) Proces de transformare prin care se realizează înlocuirea unui anumit mod de organizare economică, socială, politică etc. cu o altă formă de organizare.

2 Mișcare colectivă organizată care are ca scop cucerirea puterii politice într-un stat.

Restul definițiilor în dex.

Revoluție!
Singura soluție!

Ce rimează!

"Vedeam Monumentul istoric de jos in sus,fara ca sa-i vad varful.
Pe placuta din marmora alba, se scria ISTORIA ! Da,am spus bine,in acele clipe,in acea zi se scria ISTORIA.
O mâna nevazuta scria asa:

"20 Noiembrie 2020 !"

Mai erau si alte cuvinte scrise mici,cu negru erau scrise,dar nu mi s-a ingaduit ca sa le citesc.
Citeam in timp ce ,Mâna nevazuta scria mare,tot cu negru:
20 Noiembrie 2020 !

Cifrele ,literele,pulsau, se scriau singure ,parca respirau.
Dragii mei, pe 20 Noiembrie 2020,ISTORIA se va scrie din nou !"

Maria Ghiorghiu
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 9 luni 2 săptămâni - acum 9 luni 2 săptămâni #21 de Nick
:S

Ea vede,io visez!

Gândeam aseară, cu ochii închiși,trează fiind: Pe 22.22.2022, fac cerere de pensionare. Data este frumoasă!!! Și adunam câți de 2 sunt.
Dar! Nu există data în calendar!
Bine, io ziceam 22 decembrie 2022,dar aveam trei grupuri de 22 în minte.

acum 9 luni 2 săptămâni #22 de Nick
PS!
Observ că o parte din presă a început să se schimbe. Nu mai joacă jocurile. Chiar aseară, taman la Realitatea.În calitate de gazdă a interviului.Care acum e și Plus.
Mențiunea se referă în special la moderator și post!
S-o trezit la realitate?!
Că postul, a fost cel mai vehement în ultimii cinci ani...

acum 8 luni 6 zile - acum 8 luni 6 zile #23 de Nick
Casus belli

Casus belli (din limba latină, „justficarea unui act de război”, „motiv de război”) este un termen din dreptul internațional. Este motivația juridică a începerii unui război de către un stat împotriva unui alt stat.

În ciuda unei aparente vechimi conferită de folosirea limbii latine, expresia nu a fost folosită în mod curent până pe la sfârșitul secolului al XIX-lea, odată cu apariția doctrinei jus ad bellum (a "teoriei războiului just"). Folosirea neoficială variază dincolo de definiția sa tehnică, pentru a desemna orice "cauză îndreptățită" pe care o națiune o poate invoca pentru a intra într-un conflict armat. Casus belli a fost folosit pentru a descrie în mod retroactiv situații apărute în istorie înaintea momentului în care a început folosirea pe scară largă a expresiei, situații în care războiul nu a fost declarat în mod oficial.

În mod oficial, un guvern ar trebui să-și prezinte motivele pentru care vrea să declare război, ca și intențiile de a declanșa conflictul și modalitățile de a-l evita. Guvernul respectiv ar trebui să demonstreze ca este decis să declare război doar în ultimă instanță ("ultima ratio") și este îndreptățit să acționeze în acest mod, având o "cauză justă" – "casus belli".

ro.m.wikipedia.org/wiki/Casus_belli

Atacul de la Pearl Harbor

Perioadă 7 decembrie, 1941
Loc Hawaii. 21°21′54″N 157°57′00″W / 21.365°N 157.95°V
Rezultat Victorie japoneză
Casus belli embargoul de petrol și comerț al Statelor Unite ale Americii

ro.m.wikipedia.org/wiki/Atacul_de_la_Pearl_Harbor

Anul acesta pe 2 septembrie se vor împlini 75 (95 - de ce am scris așa prima dată?! Poate vârsta ultimului veteran?! ) de ani de la finalul celui de-al doilea război mondial.
Oare câți or mai fi în viață dintre cei ce au participat?!
Când se va stinge ultimul dintre ei....Să înceapă un altul.....
Nu știu de ce vorbesc așa...

Listă de pretexte de război

ro.m.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_pretexte_de_r%C4%83zboi

acum 8 luni 23 ore - acum 8 luni 23 ore #24 de Nick
A zice și A spune!

Pentru că mie îmi place să spun " io zic ", mi-a trecut să caut să văd ce și cum.
În dex, nimic interesant.

Da' uite că cineva s-a gândit să facă diferențele între " a zice " și " a spune ".

"Nu e lesne pentru toţi, cîţi ştiu mai mult ori mai puţin româneşte, să facă deosebirea între spun şi zic. Nici înşişi d-nii care redactează ori cercetează afişele Teatrului Naţional nu pot face deosebirea. Nici cei mai mulţi dintre gazetarii noştri, nici avocaţii, nici doctorii, ba nici mulţi dintre profesori. Afişele Teatrului Naţional ne spun că " ... între pauze d. X va zice o bucată de Alecsandri". Afişele Ateneului Român, cînd sînt concerte ori alte bazaconii cu binevoitoare concursuri, spun tot aşa: vreun domn oarecare va zice o anecdotă. Gazetele ne ameţesc cu telegrame cam aşa: "Gazetele zic că d. cutare ministru va zice un discurs în cameră, în care va zice"...

Pe calea Văcăreşti am auzit un băiat zicînd către altul: "Am să te zic la tata!" Dar ăsta era ovrei. Tot ovrei era şi gazetarul care mi-a zis mie odată cînd îi spuneam că gazetele scriu ticălos româneşte: "Ei, domnule, mie-mi zici!" Dar ăsta era un pehlivan şi ştia carte multă, cunoştea slovele de la azi pînă la mislete. De la mislete încolo avea de gînd să le înveţe la iarnă.

Zăpăceala e explicabilă şi-şi are, pînă la un punct, scuza ei. Sinonimele sînt adevăratul lux al unei limbi, şi nici-o limbă nu sufere luxul. Uzul ori diferenţiază sinonimele, ori ucide pe cele mai puţin rezistente. A zice şi a spune sînt pînă la un loc sinonime şi se bucură poate de cea mai luxoasă suită în limba românească. A vorbi, a grăi, a rosti, a cuvînta, apoi a exprima, a pronunţa, a relata, a declara şi altele, sînt tot atîtea sinonime pînă la un loc cu a zice şi a spune. Cînd zicem: zi, spune, vorbeşte, grăieşte, cuvîntează, pronunţă-te, exprimă-te noi spunem tot acelaşi lucru. De aceea, zăpăceala între a spune şi a zice işi are o scuză în sinonimitate. Dar sinonimitatea lor nu e absolută, ci relativă, are deci graniţe. Unde e graniţa care desparte pe zic de spun nu o poţi hotărî. Dar şi uzul şi tradiţia şi înnăscutul sentiment al limbii îţi arată graniţa peste care noţiunile acestor două vorbe nu mai sînt amestecate, ci limpezi.

Cînd Pilat a întrebat pe Mîntuitorul nostru: "Tu eşti fiul lui Dumnezeu?" Hristos a răspuns stereotip "Tu zici!" Aşa traduc scriitorii noştri. Vorba lui Hristos, din originalul Bibliei, se poate traduce şi cu zici şi cu spui. De ce dară scriitorii noştri n-au tradus "Tu spui"? Pentru că răspunsul n-ar fi fost corect. Hristos a voit să zică: Nu eu afirm asta, tu o afirmi; tu o susţii, nu eu. Iar a afirma şi a susţine o părere se traduce româneşte cu a zice. In generalitatea cazurilor, a zice însemnează a susţine o părere, a afirma, iar spune însemnează simplu a aduce la cunoştinţă, a da pe faţă, a povesti. Exact: spun = anunţ, zic = enunţ. Nu e totuna: "tu ce spui"? cu "tu ce zici"? Cînd voim să cunoaştem părerea cuiva, întrebăm: "Dar tu ce zici?" Sau "ce zici tu ?" Dar nu: "Dar tu ce spui ?" Pentru că aşteptăm susţinerea unei păreri. Omul susţine o părere a sa cînd înjură pe altul, de aceea: "mi-a zis tîlhar, mi-a zis prostule" etc. - nu însă: "mi-a spus tîlhar etc."

In cele mai multe cazuri ne este indiferent dacă e vorba de-o anunţare sau de-o enunţare, de aceea întrebuinţăm după plac amîndouă verbele. Se zice că, ori se spune că, e totuna. Nu e tot una însă Biblia zice cu Biblia spune, ori Aristotel zice şi Aristotel spune. Cînd spune Aristotel ceva, nu e filosof, ci simplu cronicar sau informator; dar cînd zice, atunci rămîne zis, căci îşi spune opiniunea sa filosofică."

almanahelegoagal.blogspot.com/2012/03/zice-si-spune.html?m=1

" Almanahele goagăl "! Simpatic. Nu!?

Și știi ce mă dă pe mine peste cap în text?
Nu folosește " â ", ci " î ". E o chestie!

PeseU
E două noaptea.

Timp creare pagină: 0.117 secunde
Motorizat de Forum Kunena