Horoscop zilnic pe instagram!

Despre virusuri

acum 6 luni 1 săptămână - acum 6 luni 1 săptămână #13 de Nick
Replied by Nick on topic Despre virusuri
Luuuuumeeeeee!
Am găsit factorul care-mi poate susține teoria!

"oamenii de știință au găsit un laborator natural în care să studieze unul dintre cele mai tari subiecte din biologie: modul în care virusii se pot insera în ADN-ul unui animal și uneori se pot schimba curs de evoluție.

Ținta acestei cercetări este retrovirusul Koala, sau KoRV, un pic de proteine ​​și materiale genetice din aceeași familie cu HIV care a început să se insereze în genomul koala în urmă cu aproximativ 40.000 de ani și care acum este transmis de la generație la generație, precum genele. De asemenea, este încă transmis de la animal, ca o infecție virală tipică.

În ultimii ani, oamenii de știință au descoperit că inserarea virușilor în genomul animalelor s-a produs de mai multe ori. Se estimează că 8 la sută din genomul uman este format din viruși rămași din infecții antice, antice ca în milioane de ani în urmă, mulți dintre ei în strămoși primari înainte de existența ființelor umane."

www.nytimes.com/2019/10/10/science/koala...virus-evolution.html

"Infecțiile virale din trecut au dus la modificări evolutive majore, a spus el. De exemplu: „O genă care este absolut esențială pentru placenta a fost derivată din coaja unui virus cu milioane de ani în urmă.” Oamenii nu ar exista fără acea infecție retrovirală antică."

:)

Ete, mă forță o chestiune, pe YouTube, să caut.

PS

Când te gândești că io nu am citit chestiile astea dinainte... Genetician nu-s... Da-mi trecură prin minte.... Hm! :huh:

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 luni 1 săptămână - acum 6 luni 1 săptămână #14 de Nick
Pentru că se vorbește atât de mult în "epiderma virusului" despre situația din Italia, care mediatizată la modul în care îl observăm, nu am văzut pe nimeni care să vorbească despre demografia Italiei, link!

en.m.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Italy

A se observa numărul din dreptul natalității înainte și după al doilea război mondial!
Hm! Ce ziceți? în perioadele respective peste 1.000.000 de noi născuți! Comparativ cu 2019, an în care s-au născut 435,000 de oameni.

Păi de prin 1938 , 1945,cam câți ani sunt?! Cam 75-82 de ani! Și-s mulți născuți de atunci!

Omu ', nu ține o veșnicie. Asta e legea firii.

De aia zic că e prea multă panică instaurată.

PS
Demografie valabilă pentru multe din țările europene, dezvoltate!

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cameliaf61, 09anca, ra888

acum 6 luni 1 săptămână #15 de Nick
Statistici comparative

Italia

România

De la un deces la 49 de secunde în Italia, la un deces la 2 minute în România.... În condiții normale... Fiind exclus coronavirusul în statistici, pare că e o oareșcare diferență....

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: 09anca, ra888

acum 6 luni 1 săptămână #16 de Nick
Cu siguranță se va spune că o viață este mai importantă decât statistica.

Corect!

Dar cine suntem noi ca să stabilim firul vieții?!

Un exemplu. Mama.
Patru ani cu probleme. Nu la pat! Doar că nu mai era ea! Nu mai avea puterea de deplasare.
Lunar din banii ei de pensie lua medicamente de vreo 400 de lei.

Până la un moment dat.

Când s-a hotărât că nu mai are nici un rost. Și a zis PA!

După ce a plecat, și am făcut curat, am găsit pastilele pentru două luni și jumătate. Ascunse. Avea 80.

acum 6 luni 1 săptămână #17 de -Principesa-
Replied by -Principesa- on topic Despre virusuri
Ascunse...adica, in sensul ca le-a procurat si nu le-a folosit?! Sau..?! :(

acum 6 luni 1 săptămână - acum 6 luni 1 săptămână #18 de Nick
I se cumpărau, pentru că nu mai ieșea din casă,și le punea bine, într-o servantă sub diverse vase,ținând la vedere, pe masă, câteva din fiecare fel.
Bine, un " set " de-o lună doar i se luase cu puțin timp înainte.

Deci! S-a pregătit din timp, și-a ales și timpul. Să fie vară! Știa că există doar datorită hapurilor. În rest... nimic.
Un suflet ținut sclav într-un înveliș neputincios. Se mai învârtea prin casă de colo-colo și atât!
Și-a pus toate lucrurile, în special actele la îndemână.Intr-o noptieră lângă pat.Necesare pentru notari la succesiune. Ultima chitanță de la cimitir. Totul aranjat.
Eu am fost plecată atunci. Fratele nici măcar nu le-a văzut până nu m-am întors eu. Nici unchii nu au văzut actele de parcă au fost orbi.Nu le-au găsit pentru că le luase de la locul lor. Le pusese mai la îndemână.

O văzusem undeva la sfârșitul lui iunie început iulie. Era ok. M-am întors de urgenta pe 4 august. Era slăbită total. Abia am internat-o. Nu voia. S-a stins în spital. Eu, eram pe Tabor.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: -Principesa-, 09anca

Timp creare pagină: 0.132 secunde
Motorizat de Forum Kunena