Horoscop zilnic pe instagram!

Mesaje de interes național

acum 1 an 7 luni #37 de Nick
Replied by Nick on topic Mesaje de interes național
Din auzite, se zice că Isărescu e mason. Ce grad?? Nu-ș!
Da' " la butoanele " BNR,e demult. Care-i cauza rezistenței?! Printre toate cele ce sunt necesare, obișnuit, pentru asemenea post, poate și legăturile.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 an 7 luni #38 de MarianaF
Replied by MarianaF on topic Mesaje de interes național
Jigodia ordinară și penală, pe nume de cod MANOLE, a negat cu vehemență că în spatele ROBORULUI s-ar afla înțelegeri de tip cartelar!
Ați văzut vreodată vreun infractor prins în flagrant să recunoască fapta?
Hai să o luăm logic!
Oricine merge la bancă să ceară aprobarea unui împrumut trebuie să îndeplinească niște condiții!
Desigur există "filiere" de funcționari bancari care pot "cosmetiza" (contra unui comision substanțial) situația financiară a oricui și fac posibilă acordarea de credite și a celor care nu se încadrează în condițiile de eligibilitate ale băncilor!
La semnarea contractului de credit, la capitolul dobîndă apare indicatorul ROBOR!
Dacă băncile ar funcționa în mod onest, cît se poate în capitalism, atunci dobînda ar fi fixă!
Dobînda variabilă este din start O TENTATIVĂ DE ESCROCHERIE! De înșelăciune!
DAE (dobînda activ efectivă este formată din dobînda fixă plus un comision de administrare (iarăși o măgărie cauzată de un STAT CRIMINAL ȘI MAFIOT) plus acest faimos ROBOR).
MANOLE zice că BNR nu se poate amesteca peste ROBOR și că e rezultatul unei "piețe libere"!
Păi să ne gîndim un pic: cele 25 de bănci comerciale dau credite Guvernului Colonial, dau credite în mediul de afaceri și dau credite populației (pe persoană fizică cum se mai exprimă unii).
Obiectivul lor asumat este MAXIMIZAREA PROFITURILOR!
Pentru asta e simplu de înțeles că pică de acord să CREASCĂ ROBORUL!
ROBORUL Scade numai când MANOLE vede că VOLUMUL TOTAL DE CREDIT DEPĂȘEȘTE o anume limită de avarie!
Nu uitați că băncile comerciale au voie de la BNR să dea credite de 10-12 ori mai mult decît lichidități au în mod real!
ROBORUL este în mod oficial, un parametru, un indicator, ce se stabilește ca media aritmetică a dobînzilor din tranzacțiile între bănci din ziua respectivă!
Chiar credeți că e greu ca RZBR să dea 10 milioane lei credit către TLV cu 99% iar mai apoi să ceară 10 milioane LEI cu 99% de la ING?
În acest fel, fiecare participant "al pieței libere" schimbă bani între ei, precum copiii mingea de la unul la altul, iar la sfîrșitul zilei NIMENI NU E ÎN PAGUBĂ și NIMENI NU CÎȘTIGĂ!
Însă dacă sau făcut n tranzacții cu dobînzi de la 0% la 99%, ROBORUL, calculat cu metodologia BNR, este MEDIA ARITMETICĂ A DOBÎNZILOR din toate tranzacțiile. Adică 49.5%!
Prin acest "joc" băncile comerciale, sub supravegherea BNR, pot duce acest ROBOR unde doresc!
Iar astfel RATELE LA CREDITE POT CREȘTE UNDE DORESC!
Vorba prietenului Gruia Mihai MECANISMUL INFRACȚIONAL este atît de simplu încît pur și simplu mintea omului normal, cu frică de Dumnezeu, refuză să accepte că acești NENOROCIȚI se pot juca cum vor ei cu viețile noastre!
De ce se duce lumea buluc să ia credite?
Fiindcă 92% din angajații coloniei ROMÎNIA au sub 1000 de euro salariu!
4 milioane de titulari de conturi au 3.5% din depuneri și alți 10 mii au 14%!
Practic, fiecare dintre cei 10 mii are în medie 2.6 milioane LEI (400 mii euro) iar ceilalți 4 milioane au sub 300 de euro!
CAPITALISMUL, împreună cu copilul de suflet FASCISMUL, sunt cuvinte pentru SCLAVAGISM!
De aceea nu se impune decît o singură discuție serioasă: LUPTA PENTRU ELIBERARE NAȚIONALĂ!
În ADEVĂR este PUTEREA!
PS
Dacă ar fi existat concurență reală, prețurile la orice ar scădea pînă aproape de zero!
CAPITALISMUL înseamnă MONOPOL PRIVAT (pe fiecare ramură economică)! De asta nu se poate schimba viața noastră fără eliminarea capitalismului!
Eu și Dan Tănăsescu scriem de 6 ani ce aflați azi:
DANTANASESCU.RO
BNR nu dă socoteală nimănui în România
Related posts: Banii nu aparţin nimănui, sunt un bun de utilitate publică România nu se poate dezvolta fără capital românesc BNR şi Guvernul vor să cumpere băncile greceşti? Cine a privatizat România? România şi-a pierdut suveranitatea în 2003
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 1 an 7 luni #39 de MarianaF
Unul din mecanismele simple de a ține jos ROBORUL este DOBÎNDA DE REFERINȚĂ!
Dacă dobînda de referință este menținută la zero (sau chiar negativă vezi Japonia si Elveția) atunci nici ROBORUL nu poate crește prea mult!
Însă BNR nu operează în interesul poporului romîn ci al proprietarilor săi STRĂINI!
De asta BNR trebuie NAȚIONALIZAT și REDAT POPORULUI ROMÎN, PROPRIETARUL SĂU DE DREPT!

Bogdan Subtirelu
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, calimanr

acum 1 an 7 luni #40 de MarianaF
Deși audierea lui ISĂRESCU e un subiect deosebit de important pentru minim 10 milioane de romîni, televiziunile nu au acoperit decît sumar acest "eveniment"!
Asta arată că TVurile nu servesc interesele romînilor! În consecință nici romînii nu ar trebui să se mai uite la ele!
Bogdan Subtirelu
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, Nick, zain, calimanr

acum 1 an 7 luni #41 de MarianaF
ISĂRESCU A CONFIRMAT: ROBOR E MANIPULAT
Senatorul Daniel Zamfir, preşedintele Comisiei economice din Senat, a declarat că discuţiile de la audierea guvernatorului BNR, Mugur Isărescu, i-au confirmat faptul că banca centrală intervine în calcularea ROBOR.

“Eu cred că a fost o discuţie extrem de binevenită, mi-a întărit convingerea că ceea ce eu credeam ca şi politică a Băncii Naţionale s-a adeverit. Am aflat în cursul audierilor că Banca Naţională intervine telefonic ca ROBOR să fie stabilit în cotele pe care le doreşte Banca Naţională, am aflat că se gândeşte, se lucrează acum la schimbarea acestui mecanism de calcul al ROBOR, întrucât ridică semne de întrebare felul în care acest ROBOR reflectă sau nu piaţa.

Ceea ce mi-a întărit convingerea că Banca Naţională intervine în calcularea cursului ROBOR. Domnul guvernator a confirmat, de asemenea, că ROBOR este o înţelegere între bănci, înţelegere care este interzisă de Legea concurenţei.”, a declarat Daniel Zamfir după audierea guvernatorului BNR.

În context, Daniel Zamfir a mai precizat că România este astăzi cea mai săracă ţară din UE.

O ţară în care cetăţenii plătesc cele mai mari costuri la dobânzi şi în care băncile au profit dublu, chiar triplu faţă de UE.
“Apropo de toate discuţiile de aici, eu am spus un lucru foarte clar, eu vreau să constatăm unde ne aflăm astăzi. Suntem în situaţia în care practic suntem cea mai săracă ţară din UE, cu cel mai mic grad de intermediere financiară, ţară în care cetăţenii români plătesc cele mai mari costuri la dobânzi şi ţara în care băncile au profit dublu, chiar triplu faţă de UE.

Pentru că ne aflăm în această situaţie, eu nu sunt aici pus în situaţia să corelez toţi aceşti termeni şi să dau explicaţii în legătură cu acest lucru. De aceea există Banca Naţională, Guvernul României, de aceea am solicitat guvernatorului BNR şi mi-am exprimat regretul că nu s-a ridicat la înălţimea funcţiei domniei sale.

Domnia sa, care de-a lungul anilor, a constatat cum stau lucrurile în economia românească cred că ar fi trebuit să stea la masă cu Parlamentul României, cu sistemul bancar, cu Guvernul României, ca împreună să găsească metodele ca ţara aceasta să se dezvolte.

Noi suntem în situaţia aceasta şi din cauza neimplicării sau implicării a guvernatorului BNR şi spuneam că am ajuns că noi în România am ajuns să avem cel mai mic grad de intermediere financiară, adică băncile în România bagă foarte puţini bani în economie şi obţin profituri mari.”, a declarat Daniel Zamfir.
antifakenews.ro/isarescu-a-confirmat-rob...Pdc6wZe9kQ0OTShlEOKU
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 1 an 7 luni #42 de Nick
Replied by Nick on topic Mesaje de interes național

gallardo a scris: Whaaat ?! :ohmy:

Anunț exploziv de la BNR !
Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat luni că euro ar putea avea parte de un salt uriaș.
Dacă astăzi, un euro = 4,75 lei, un euro ar putea ajunge chiar și la 8 lei !

www.wowbiz.ro/bnr-salt-extrem-euro-va-aj...c8PrPYDhb-jUXIVcBqUY

“Sub un consiliu monetar, fără finanțe publice foarte disciplinate se poate ajunge foarte ușor
la dezechilibre ale căror ajustări vor fi foarte dureroase pentru ambele sectoare.
De ce? Pentru că sub un consiliu monetar, cu rată de schimb fixă,
importurile cresc mult mai repede decât exporturile,
deoarece rata de schimb se apreciază odată cu creșterea inflației.
Din acest motiv, deficitul de cont curent crește foarte rapid,
sectorul privat fiind cel care își mărește deficitul în procesul de dezvoltare a unei țări.
Pentru a atenua creșterea deficitului de cont curent din sectorul privat,
politica fiscală trebuie să tracă pe surplus bugetar, deși aceasta ar putea să fie insuficient.
Argentina este un bun exemplu cum se poate ajunge în dificultate cu un consiliu monetar
când politica fiscală este indisciplinată.
În principiu, ceea ce se întâmplă este că deteriorarea politicii fiscale duce la
scăderea gradului de acoperire cu rezerve a monedei naționale, care,
în final este supusă unor presiuni enorme pentru depreciere”,
spune Lucian Croitoru, consilierul guvernatorului BNR, conform economica.net.

PS
Declaraţie neaşteptată:
Isărescu spune că nu mai vrea să fie guvernator al BNR din 2019.
„Nu mai pot. Am 70 de ani”.
m.zf.ro/eveniment/declaratie-neasteptata...u-ar-ramane-17203411
Reacţia lui Liviu Dragnea:
Vedem până la anul. De ce nu ar rămâne?

Chiar ?! :S
De ce ?! :huh:

Am omis să spun ceva în legătură cu :

"Anunț exploziv de la BNR !
Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat luni că euro ar putea avea parte de un salt uriaș.
Dacă astăzi, un euro = 4,75 lei, un euro ar putea ajunge chiar și la 8 lei !"

Sună a avertizare.
În sensul că: Mey, ia vedeți-vă de treabă că altfel sare Calu' la Nebun,și dă mat !

Am pus în discuție piesele de șah.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo, MarianaF

Timp creare pagină: 0.125 secunde
Motorizat de Forum Kunena