Horoscop zilnic pe instagram!

Undele gravitaționale

acum 3 luni 2 săptămâni #1 de gallardo
Undele gravitaționale was created by gallardo
Pe înțelesul tuturor

Sometimes you gotta run before you can walk
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #2 de Nick
Replied by Nick on topic Undele gravitaționale
Mărimea gravitației depinde de masă.

O gaură neagră, din câte am înțeles, nu este un corp fizic. Dar se spune că are cea mai mare gravitație. Forță gravitațională de atracție.
Nici lumina nu poate " ieși " dintr-o gaură neagră.

Cum se explică gravitația în cazul acesta?

Deci! Gaura asta neagră este un sistem. În interiorul acestui sistem există un corp de o masă... incomensurabilă, să zic, care creează în jurul lui un spațiu din care nu iese nimic și atrage totul.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #3 de gallardo
Replied by gallardo on topic Undele gravitaționale
Ecoul undelor gravitaționale :
fenomene cuantice la „ granița ” găurilor negre ?
evz.ro/ecoul-undelor-gravitationale-feno...gaurilor-neagre.html
Undele gravitationale ne-ar putea ajuta sa intelegem mai bine gaurile negre, in mod specific daca acestea au un orizont al evenimentelor de nepatruns sau, datorita efectelor cuantice, situatia ar fi mult mai complicata, asa cum credea Hawking atunci cand a descoperit, cel putin din punct de vedere teoretic, radiatia care-i poarta numele.

Gaurile negre sunt obiecte misterioase, din care nici lumina nu poate iesi. In Univers exista un numar inca necunoscut de gauri negre – tocmai datorata faptului ca acestea nu emit semnale pe care sa le putem masura, ramanand invizibile. Totusi, recent s-a putut masura un semnal indirect al gaurilor negre generat de unirea acestora atunci cand un sistem binar, compus din doua gauri negre care se rotesc in jurul centrului de masa comun, pierde energie – tocmai prin undele gravitationale – si gaurile negre se unesc intr-o unica gaura neagra mai mare. Acest proces are loc cu emisie de unde gravitationale, adica oscilatii ale structurii spatio-temporale ale Universului, care au fost prezise de teoria relativitatii generale a lui Einstein si masurate recent de antenele gravitationale LIGO (in SUA) si VIRGO (in Italia).

Unde gravitationale sunt emise si in urma contopirii stelelor de neutroni, si acest proces la randul lui a fost masurat de LIGO si VIRGO; se crede ca in urma unirii stelelor de neutroni ia nastere o gaura neagra. Ei bine, doi cercetatori, Jahed Abedi si Niayesh Afshordi, au efectuat un studiu asupra undelor gravitationale care ar putea sa ne ajute sa intelegem cum arata orizontul evenimentelor si daca efectele cuantice sunt relevante. Rezultatele studiului au fost publicate recent in Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.

ro.m.wikipedia.org/wiki/Und%C4%83_gravita%C8%9Bional%C4%83
Pagină a manuscrisului lui Einstein din 1918, Gravitationswellen (Unde gravitaționale), în care face prima sa previziune asupra existenței undelor gravitaționale.

O undă gravitațională este o fluctuație în curbura spațiu-timp care se propagă ca o undă. Radiația gravitațională apare atunci când unde gravitaționale sunt emise dintr-un obiect sau de un sistem de obiecte care gravitează. Conceptul a fost propus de Henri Poincaré în 1905
și prezis ulterior în 1916 de Albert Einstein în baza teoriei relativității generale. Undele gravitaționale transportă energie sub formă de radiație gravitațională asemănătoare cu radiația electromagnetică.

În data de 17 martie 2014, o echipă de astronomi din cadrul Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a susținut că a detectat undele gravitaționale asociate inflației cosmice ca modele distincte în radiația cosmică de fond.

Pe 11 februarie 2016, Observatorul interferometru laser de unde gravitaționale (LIGO) a anunțat că a reușit să detecteze unde gravitaționale generate de contopirea a două găuri negre aflate la cca. 1 miliard de ani lumină de Terra.
Conform studiului publicat în Physical Review Letters, în data de 14 septembrie 2015, la ora 09:50:45 UTC, LIGO a detectat un semnal provocat de coliziunea a două găuri negre în urmă cu aproximativ 1,3 miliarde ani.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 3 luni 2 săptămâni #4 de Nick
Consider că toate forțele ce se găsesc în Univers se regăsesc în propriul nostru univers. Corpul uman.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #5 de gallardo
Replied by gallardo on topic Undele gravitaționale
Ha ha
Ce spui tu acum îmi amintește de primul meu Topic :
"Lumea noastră interioară = Propriul Univers"

Ce de "cuvinte"....am primit atunci pe MP.... și nu numai !
Remember ?

PS
Ceva asemănător era pe acolo ;)

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, -Principesa-

acum 3 luni 2 săptămâni - acum 3 luni 2 săptămâni #6 de Nick
Mey să fie!
Îmi aduc aminte foarte bine de denumirea topicului!

Mai mult, nu reușesc să-mi amintesc.... :oops:

Uffffff... UF! Sau pierdut atâtea date importante!

PS
Hai că am văzut PS -ul! Îl știu!
Îl reascult mai încolo!
Pup și Kiss!

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: gallardo

Timp creare pagină: 0.110 secunde
Motorizat de Forum Kunena