Margaritare pentru suflet!

acum 3 săptămâni 3 zile #115 de -Principesa-
Replied by -Principesa- on topic Margaritare pentru suflet!
Asteptarea, precum un castel de nisip, o surpa ultimul val.

La tarmul dintre ganduri un val de amintiri.....

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 săptămâni 1 zi #116 de -Principesa-
"Un seic avea mare noroc pe pamant:avea doua sotii. Simtindu-se foarte fericit, el a mers la bazar si a cumparat doua coliere de aur identice, pe care el le-a daruit sotiilor sale, dupa cateva ore fericite cu ele. Singura specificare era ca fiecare sotie sa-i promita ca nu-i va spune celeilalte. Dar nu fiecare bucurie pamanteasca ramane netulburata. Intr-una din zile, sotiile, starnite de rivalitate si gelozie au venit la el si l-au asaltat cu intrebari:
- Spune cel mai minunat dintre barbati, pe care dintre noi o consideri cea mai buna?
- Dragele mele, va iubesc pe amandoua mai mult decat orice, s-a aparat seicul.
- Nu, nu, au protestat femeile, noi vrem sa stim de la tine care dintre noi primeste mai multa dragoste din partea ta.
- Dar scumpele mele, de ce vreti nemultumire? Va am pe amandoua in inima mea. Dar femeile nu erau satisfacute cu acest raspuns.
- Nu vei scapa de noi. Haide, vorbeste. Cine este regina inimii tale?
Din moment ce el nu putea sa se supuna mult timp intrebarilor agresive ale sotiilor sale, el a coborat vocea, promitator si soptit:
- Daca vreti sa stiti neaparat, va voi spune adevarul. Cea pe care o iubesc cel mai mult este cea careia i-am dat lantul de aur.
Ambele femei s-au uitat una la alta victorioase si au plecat satisfacute".

(Nossrat Peseschkian)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, cameliaf61

acum 2 săptămâni 6 zile #117 de -Principesa-
"Doi calugari ce calatoreau impreuna au ajuns pe malul unui rau, unde au intalnit o femeie imbracata intr-o rochie lunga de matase, care le-a cerut cu asprime s-o poarte peste apele repezi ale raului. Cel mai tanar dintre ei a intrat drept in apa si a-nceput sa inoate spre malul celalalt. Calugarul batran a urcat femeia pe umerii lui si-a traversat-o raul. Dupa ce-au ajuns dincolo, aroganta femeie si-a vazut de drum fara vreun cuvant de multumire sau macar o simpla privire de recunostinta. Atitudinea ei era, in mod vadit, una de sfidare, considerand ca totul i se cuvenea.
Mergand ei asa, era tot mai clar ca tanarul calugar devenea din ce in ce mai agitat si mai preocupat de un gand. Multe ore mai tarziu, de vreme ce se apropiau de destinatie, el n-a mai putut ramane tacut.
"Cum ai putut s-o duci in brate pe femeia aceia?" a intrebat el dojenitor. "Stii ca juramantul nostru ne interzice sa atingem vreo femeie. Mai rau decat atat, a fost nepoliticoasa si capricioasa."
"Eu am pus-o jos pe femeie, dupa ce am traversat-o rau", i-a replicat batranul. "Tu de ce-o mai porti cu tine si acum?""

(Harriet Lerner)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

Timp creare pagină: 0.182 secunde
Motorizat de Forum Kunena