Copii prinși în peșteră

acum 2 săptămâni 8 ore #1 de Mihnea
Copii prinși în peșteră was created by Mihnea
Sper să se termine cu bine și să fie salvați cu toții. Deja un scafandru a murit, off.

Operaţiunea de salvare a celor 12 copii şi a antrenorului lor blocaţi de două săptămâni într-o peşteră din Thailanda este în curs de desfăşurare, duminică, anunţă BBC. UPDATE 14.14 Guvernatorul provinciei Chiang Rai, Narongsak Osottanakorn, a declarat că nu se poate preciza în cât timp va fi adus la suprafaţă primul grup de copii, relatează „The Guardian“. Într-un comunicat de presă referitor la modul în care decurg operaţiunile, acesta a afirmat că „operaţiunile au început la ora (locală) 10.00, când 13 scafandri internaţionali au intrat în peşteră“. Personal suplimentar, inclusiv scafandri din Thailanda, SUA, Australia, China şi Europa, se află în zona de intrare. Însă, din cauza faptului că operaţiunile sunt foarte dificile, salvatorii nu pot estima cât va dura până când primul copil sau primul grup de copii va ajunge la suprafaţă. În primă fază, autorităţile spuneau că spera ca acest lucru să se întâmple în jurul orei locale 21.00 (ora 17.00, ora României).

I Shoot RAW
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, Estera, -Principesa-

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 2 săptămâni 3 ore #2 de Mihnea
Replied by Mihnea on topic Copii prinși în peșteră
UPDATE 17.45 Operaţiunile de salvare au fost întrerupte întrucât rezervele de oxigen au fost epuizate, relatează „The Guardian“, citându-l pe şeful misiunii de intervenţie, Narongsak Osatanakorn. Potrivit lui Narongsak, următoarea fază va începe în 10-20 de ore, dar nu într-un interval mai mare de 20 de ore. El a precizat că, înainte de a se trece la următoarea etapă, trebuie luaţi în considerare toţi factorii. BBC relatează însă că următoarea operaţiune de salvare va începe la ora locală 8.00 (4.00, ora României).

UPDATE 17.21 „Operaţiunea noastră a avut mai mult succes decât ne aşteptam“, a declarat guvernatorul Narongsak Osatanakorn, şeful centrului de comandă care coordonează operaţiunile de salvare, notează „The Guardian“. Deşi informaţii anterioare apărute în media făceau referire la şase copii salvaţi, Narongsak Osatanakorn a confirmat salvarea a patru copii, refuzând să precizeze despre care dintre ei este vorba. Potrivit cotidianului britanic anterior menţionat, copiii salvaţi au parcurs 1 kilometru pe sub apă, primul ieşind din peşteră la ora locală 17.40.

I Shoot RAW

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick, Estera, -Principesa-, MarianaF

acum 1 săptămână 6 zile #3 de Nick
Replied by Nick on topic Copii prinși în peșteră
De alaltăieri, de când am auzit de incidentul cu scafandrul, m-am gândit și m-am rugat ca să scape toți. Captivi și salvatori.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Mihnea

acum 1 săptămână 5 zile #4 de Nick
Știrea zilei!

Operațiune de salvare reușită în Thailanda. Cei 12 băieți și antrenorul, scoși afară după 17 zile
Salvatorii au adus la suprafață și ultimul copil blocat timp de 17 zile în peștera din Thailanda, în a treia zi de operațiuni. Și antrenorul a fost salvat.

m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3788229
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Mihnea, -Principesa-

acum 1 săptămână 5 zile #5 de Mihnea
Replied by Mihnea on topic Copii prinși în peșteră
Pe ăla trebuia să-l mai lase câteva zile :lol:

Yeeee :ms: veste bună

I Shoot RAW
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Nick

acum 1 săptămână 5 zile #6 de Nick
Ei,nu a fost vina lui.
Și eu cred că el i-a ajutat enorm pe copii acolo.Am înțeles că a fost călugăr budist sau ceva de genul...
Poate că acei copii vor deveni ceva, în urma acestui eveniment!
Asta am gândit eu.

Timp creare pagină: 0.147 secunde
Motorizat de Forum Kunena