Visele lui Nick -III- 2020

acum 6 zile 6 ore - acum 6 zile 5 ore #79 de Nick
Replied by Nick on topic Visele lui Nick -III- 2020

Ordinea lor pe cer. :( :S

Mey, io nu cunosc bine nici măcar stelele fixe conjuncte cu diverse, de pe harta mea, dapăi să mai cunosc ordinea constelațiilor.

www.constellation-guide.com/constellatio...lepus-constellation/

Ar fi culmea ca Ștefan cel Mare să-l reprezinte pe marele Orion.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 6 zile 5 ore #80 de Nick
Există vreo constelație simbolizată ca o grădină?! Mi-a venit în minte Gradina Edenului...
Da' nu găsesc.

acum 5 zile 9 ore - acum 5 zile 8 ore #81 de Nick
Hi! Hi! Revenii ( la căutări!) și Găsii!!!
:)

"Draco is one of the largest constellations in the heavens. We currently refer to this constellation as “Draco the Dragon”. However, in Ancient Egypt this constellation was called “The Cobra” or “The Serpent”"

"With these thoughts in mind, let us now analyze the Symbolism and mythology associated with the constellation Draco in its role as the heavenly archetype of the Cosmic Serpent.

In ancient times Draco was a much larger constellation than it is today. However modern astronomers, astrologers and sky cartographers, in their never ending pursuit of attempting to improve upon the perfection of the Ancient Skywatchers, have dissected, or broken up, what was once an enormous, mythologically rich, constellation in the ancient sky. This breaking up of large ancient constellations by modern astronomers, astrologers and sky cartographers has not been limited to only Draco.

In ancient times Draco consisted of not only the modern-day remnant but also included both Ursa Major (the Big Dipper) and Ursa Minor (the Little Dipper) which we also know as the Big Bear and the Little Bear.

And because the Little Dipper resembled a “wing”, which was then a part of this ancient constellation of the Cosmic Serpent, this constellation was also referred to as the Winged Serpent – or Feathered Serpent; a term which can be found in many ancient mythologies.

For example, this constellation of the Feathered Serpent was known as Kulkulcan to the Mayans and as Quetzalcoatl to the Aztecs.

So now we come to the question: Why was this constellation of the Cosmic Serpent regarded with such importance in ancient mythology?

And the answer is: because this Cosmic Serpent is that same “tempting Serpent” which lives within the branches of the “Tree of Knowledge of Good and Evil” in Garden of Eden lore. This Garden of Eden Tree is the same as The Cosmic Tree and The World Tree we read about in the mythologies of various cultures throughout the world.

In ancient times, stars and constellations which never set, or fell below the Horizon, were considered more powerful than those which did fall below the Horizon. Therefore Draco, The Cosmic Serpent which entwines itself around the pole center of the heavens, and therefore occupies the trunk and branches of the Cosmic Tree, was a Symbol of eternal cosmic vigilance.

In the Garden of Eden myth we are told that there were two trees in the Garden: The Tree of Life and the Tree of Knowledge of Good and Evil."

...

themadtruther.com/2019/07/17/draco-the-d...ogy-and-astrology-2/

Mey să fie!!!

Chiar primesc mesaje direct de la Sursă!

PS

"The constellation is divided into two parts by Ophiuchus, the snake bearer: Serpens Caput, representing the serpent’s head, and Serpens Cauda, the serpent’s tail."

Are și CAP!

Și io am ajuns la acel cap!

www.constellation-guide.com/constellatio...rpens-constellation/

PS2
Mey, de găsit am găsit, de postat am postat, da' nu am citit tot!

Ia te uită ce mai zice!

"In Greek mythology, Serpens constellation represents a giant snake held by the healer Asclepius, represented by Ophiuchus constellation."

Și io,seara, mă gândeam la vindecări!

Și am Ophiuchus la ASC. În capul hărții, în stânga cum te uiți la desen.

PS3

Dap! Din ce în ce mai interesant!

În stânga capului era ceva ca în poza de mai jos . Nu era prea definit. Un fel de piatră stâlp.

Fără strălucirile din poză.

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

acum 5 zile 7 ore #82 de Nick
"Gradina grecească a Hesperidelor a fost oarecum similară cu conceptul creștin al Grădinii Edenului."

Eden - Paradis

Aha! Am mai învățat ceva.

acum 5 zile 5 ore #83 de Nick
2.

"Eram într-o încăpere. Să zic a unei bănci. Stăteam la un birou. Făceam diverse acte. Cineva depune bani și-mi lasă pe birou documentele. Eu încep a scrie în carnetul CEC, operațiunea de depunere. Deschid un sertar și văd o sticlă cu bulion."

Și eram " asistentul" cuiva mai mare în funcție, ce mi-a dat voie să completez eu în carnetele de CEC. Eu făceam treaba mea obișnuită de " alte acte ".

Aha! Exact cum îmi trecuse prin gând!

Scribul ce scrie faptele bune.
Depunerea în bancă a banilor, a faptelor!

Și la 3.
Păi se pare că am accesul de a acorda " împrumut "!" Bonificație!

Nu are nici o treabă cu realitatea. De cel puțin trei ani nu mai are mașină ca să conducă.

acum 5 zile 5 ore #84 de Nick
"Profetul, acoperit cu o piele de oaie si invesmântat cu piele de vitel"

Adică îmbrăcat în blană, cum s-ar zice.... :dry:

www.antena3.ro/actualitate/religie/sfant...tul-ilie-479517.html

De mai înainte "A mai fost un tablou.
După ce am sărit șanțul, cineva îmi admira îmbrăcămintea. Eram îmbrăcată cu haină de blană și pantaloni TOT DE BLANĂ!"

Și mai era și șanțul și....

:S
Visez toată istoria!

Și cu vreo două zile mai înainte puneam o 8ntrebare...

Timp creare pagină: 0.193 secunde
Motorizat de Forum Kunena