Sărbători fericite! Vă doresc multă sănătate, fericire și bucurii alături de cei dragi!

Visele lui Nick -II-

acum 1 lună 3 zile - acum 1 lună 3 zile #553 de Nick
Replied by Nick on topic Visele lui Nick -II-
Casa renovată cu trei camere este casa în care coexistă Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.
Baia este locul în care te cureți.
Cuierul cu 5, este omul perfect.
În cuier îți agăți hainele. Curierul e alb / marmură." Hainele "curate.
Omul perfect ajunge să comunice, în încăperea goală, cu Sinele / cu Atman / cu Dumnezeu.

JayD.Un amestec de energii astrale și praf din stele.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 1 lună 3 zile #554 de Nick
E,am mai găsit ceva. Că tot auzeam vocea din stânga....

"Sederea "de-a dreapta Tatalui" a Fiului cel intrupat arata ca Tatal Ii da Acestuia chiar primul loc in conducerea lumii spre indumnezeire, in lucrarea de aducere a ei la unirea cu Dumnezeu, la umplere a ei de infinitatea dumnezeiasca, intr-o relatie de iubire netrecatoare cu Dumnezeu. Expresia "la dreapta maririi" sau "la dreapta lui Dumnezeu" din Epistola catre Evrei (1, 3; 10, 12) este explicata in sensul amintit de Sfantul Apostol Pavel in 1 Cor. 15, 25-27: "Caci El trebuie sa imparateasca pana ce va pune pe toti vrajmasii Sai sub picioarele Sale, iar vrajmasul cel din urma va fi moartea. Caci toate le-a supus sub picioarele Lui. Dar cand zice Scriptura ca toate I-au fost supuse Lui, invederat este ca afara de Cel care I-a supus Lui toate". Tinta ultima a lucrarii lui Hristos este sa invinga moartea universala, adica sa ridice creatia din starea de slabiciune extrema pe care o produce despartirea ei de izvorul vietii, care este Dumnezeu, inseamna intarirea spiritului nostru din Duhul dumnezeiesc ce iradiaza din El, in asa masura incat sa invinga suprematia auromatismului unei natUli invartosate care duce la moarte. Iar aceasta se face plin ridicarea oamenilor in comuniunea desavarsita cu Dumnezeu cel personal, si infinit in puterea Lui spirituala."

m.crestinortodox.ro/dogmatica/dogma/inal...a-tatalui-68933.html

Lectură plăcută!
La " Visele lui Nick II, cu trimiteri "
Acum le spune link-uri.

Ne adaptăm vremurilor!
:kiss: :heart:

acum 1 lună 2 zile - acum 1 lună 2 zile #555 de Nick
17.12.'19

Eram în apartamentul părinților. În sufragerie. Ridicam niște scaune,le puneam pe masă, pat,ca să pot aspira mai bine.

Începe să se zguduie blocul.
Sunt în camera mea.Văd cum se crapă tencuiala de pe un perete, și în perete erau încastrate ramele a trei geamuri. Și ziceam io că de aia simțeam curentul prin perete că nu era zidit bine.Si mă ploua și prin tavan, că era tras deasupra cu vreo juma de metru!
După zguduială blocul începe a se muta din loc. Ca și cum era o alunecare de teren, se lăsa în pământ.

Ei!
Ăsta era un scenariu live!
Cineva voia să facă un film și să prindă reacția oamenilor netrucată.

Și blocul a fost tras așa o bună bucată de drum.

Urma să construiască regizorul alte locuințe pentru oameni. Și până atunci i-a cazat undeva!

E,undeva-ul ăsta era un loc împrejmuit cu gard de sârmă.

Io, nu am vrut să stau acolo, că nu vroiam să fiu ingradită de gard.

Așa că am rămas în blocul ăla dărâmat.
Da' culmea! Aveam gardian și acolo!

Da' se îndrăgostește gardianul de mine. Așa că puteam ieși la plimbare.

PS
Când începe să se miște blocul, tot peretele acela de pe care căzuse tencuiala, pur și simplu s-a smuls!

Până aici am reținut perfect.

Deschis cutia poștală. Găsesc un fel de card cu numele meu în termen de valabilitate.
Parcă deschidea orice.
Mai găsesc unul cu numele fratelui. Nu mai era în termen. Apoi parcă și ale părinților, dar arătau altfel.

Sunt într-un magazin de încălțăminte.
Cizme pe un raft de jos.

Eu am în mână o sacoșă în care am o pereche de încălțăminte ( nu știu ce fel) și mai multe dicționare de limbi străine.

Se pune pe raft o cutie cu cizme ce le returnase cineva. Erau vechi, dar bune. O singură bucățică mică de piele julită de pe călcâiul drept pe partea de interior,dar nu în interiorul cizmei.
Vânzătorul aduse și cizmele mele și le pune pe raft. Cum le ținuse erau un pic călcate pe bombeu. Dar pun mâna și le îndrept.

Apoi dau într-o parte pe raft cutia cu cizme, cizmele și alături pun și sacoșa ce o aveam cu încălțăminte și dicționare.

Ies din acel magazin, să-i zic.

Când ies, plutesc peste o tarabă. Pe care era o pătură și trei " perne " albe. Nu știu ce exact. Trei chestii mai umflate albe.

Trec dinspre "partea clientului" spre " partea vânzătorului ".
Dar ating cu picioarele acea pătură întinsă și o deranjez puțin.
Ajungând pe partea vânzătorului, așez frumos la loc pătura și pernele, dar mai rămâne puțin loc peste care nu am întins bine pătura.

Mă gândesc acum că probabil era un fel de pat. Cu pătura și pernele ălea.
În fața magazinului?!

Trebuia să ajung la Cluj!!!
Cu avionul.
Via Londra, Salonic, și acum nu eram sigură dacă prin Praga sau Budapesta!
Oricum, vedeam pe harta Europei făcând un triunghi.

Sunt într-o piață. Rotondă.
Din mijlocul rotondei iese o floare. Ca de fier, ceva ca o sabie ce se transformă în trandafir de oțel?!?!

Cam atât rețin.

PS
Ce număr are postarea asta! 555 :S

Cam așa era harta cu trasee

?!

Cinci orașe?!

Acest mesaj are o imagine atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

acum 1 lună 2 zile - acum 1 lună 2 zile #556 de Nick
Hm!
Trandafir / cinci orașe / " drumul " trasat " / rosă!!! Mișcarea lui Venus / din oțel - iubire de " oțel " / "strong"!

Ce vis!

Partea cu " casa " o văd io! Ceva deschidere ce aveam... Și " alunecarea " aia de teren a deschis mai mult. Adică cam tot....

Că nu am stat închisă în gardurile de plasă, se înțelege. Sunt Vărsător și nu-mi place îngrădirea! Mai bine în casa dărăpănată decât să fiu "legată". Să nu am libertate. De mișcare. Cu toate că tot eram sub supraveghere... Da' mă iubea păzitorul.

Da' restu'?!

acum 1 lună 2 zile - acum 1 lună 2 zile #557 de Nick
Analiză " ratf cizme ".

Io, când am mai visat cutie de pantofi, murea cineva. Dar nu vedeam ce e înăuntrul cutiei. Doar cutia.

Acu ', văd ce era în cutie, cu toate că era acoperită.
În dreptul raftului respectiv mai erau persoane, da' se uitau la cizmele noi.

Vânzător la vânzare, nu era.

Și după ce îmi dau io într-o parte / de o parte lucrurile, plutesc când ies din magazin... Nu mai merg pe picioare...

Iar punga / sacoșa, era albă, încălțămintea din sacoșă era tot într-o cutie, da' uite că nu știam ce-i în cutie! ?!

Cizmele vechi din cutie erau ca ale unui cavaler din vechime. Cizmele mele, aduse, erau de damă din vremurile astea, din piele bej. Cele vechi cam tot bej fuseseră dar învechite de vreme.

Celelalte cizme erau din piele neagră. Nou nouță!

acum 1 lună 2 zile - acum 1 lună 2 zile #558 de Nick
Orașele astea, trei sunt capitale. Londra, Praga, Budapesta.
Salonic și Cluj, nu....

Salonic?!
Ce-o fi cu Salonic?! Că nu-ș!

Apelăm Wikipedia!
Via google :)

"Istoria Modificare
A fost capitala unuia dintre cele patru districte romane ale Macedoniei și era condus de un praetor. A fost numit după Thessalonica, soție a lui Cassandru[3] și soră a lui Alexandru cel Mare, care a fondat orașul. Ea a fost numită așa de tatăl ei Filip, pentru că a auzit pentru prima dată de nașterea ei după ce a înfrânt (nike) Tesalia.

În cea de-a doua călătorie misionară, Pavel a predicat în principala sinagogă a evreilor din acea parte a Macedoniei și a pus bazele unei biserici. Opoziția evreilor l-a făcut să plece din oraș spre Berroia.

Ca parte a Macedoniei, Salonic a făcut parte din Imperiul Roman, iar mai târziu din Bizantin - până ce Constantinopolul a fost capturat în Cruciada a patra (1204). Orașul a devenit capitală a Regatului Cruciat al Salonicului, până ce a fost cucerit de despotatul bizantin al Epirusului în 1224. A fost recuperat de Imperiul Bizantin în 1264, dar, neputând să-l susțină împotriva Imperiului Otoman, despotul bizantin Andronikos Palaeologus a fost forțat să-l vândă Veneției, care l-a păstrat sub autoritatea sa până în 1430.

Monumentele paleocreștine și bizantine din Salonic au fost înscrise în anul 1988 pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO.

În localitățile din împrejurimile Salonicului locuiește o importantă comunitate de meglenoromâni.[4] Aceștia numesc portul Săruna, nume moștenit direct din latinescul Salona. De la ei, și nu de la greci, au preluat denumirea bulgarii și macedonenii, care astăzi îi zic Solun."

Și Cluj

"Prima atestare documentară a unei așezări pe teritoriul de astăzi al Clujului a fost făcută de geograful grec Claudius Ptolemeu, care a menționat aici una dintre cele mai însemnate localități din Dacia, cu numele Napuca..."

Ufffff....

E vorba de istorie aici!
Tre citit.

Timp creare pagină: 0.638 secunde
Motorizat de Forum Kunena